REKLAMA
REKLAMA

Uwaga na internetowych oszustów!

SANOK / PODKARPACIE. Wiele osób kupuje różne produkty wykorzystując w tym celu Internet. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

Do Komendy Powiatowej Policji w Sanoku wczoraj zgłosił się mężczyzna, który we wrześniu br. kupił na portalu internetowym telefon komórkowy wartości prawie 800 zł. Mężczyzna zapłacił za zamawiany przedmiot,  jednak do chwili obecnej nie otrzymał towaru. Wysłał maila z zapytaniem o czas realizacji zamówienia i po kilku dniach otrzymał informację zwrotną, że zostaną mu zwrócone pieniądze. Pomimo ponownych prób skontaktowania się ze sprzedawcą kupujący nie otrzymał ani zamówionego towaru, ani zwrotu gotówki. Mężczyzna postanowił zgłosić sprawę Policji.

Takim sytuacjom można zapobiec i nie wymaga to wielkiego wysiłku ze strony kupujących.

Policja apeluje, by przy zakupach przez Internet korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem na przykład Programu Ochrony Kupujących. To ważne, gdyż w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat nawet do kwoty 10 tysięcy zł. Kolejnym rozwiązaniem jest odpowiedzialne wybranie formy przesyłki. Warto zastanowić się nad opcją przesyłki kurierskiej pobraniowej i przy dostawcy otworzyć otrzymaną paczkę, a w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisac protokół i zwrócić kurierowi. Wybierając danego sprzedawcę, warto zapoznać się z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący. Sprawdźmy też, za co osoba ta otrzymała pozytywne komentarze, co było przedmiotem transakcji. Sprawdźmy, czy sprzedający oferuje do sprzedaży jeszcze inne towary oprócz tego, który nas interesuje, od kiedy jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub od kiedy prowadzi sklep internetowy. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjna niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów.

Apelujemy więc, by kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności.

źródło: KPP Sanok,
foto: sxc.hu

11-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)