REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Uwaga na zakupy w internecie. Trociny zamiast towaru!

SANOK / PODKARPACIE. Wiele osób kupuje różne produkty wykorzystując w tym celu internet. Do Komendy Powiatowej Policji w Sanoku niemal codziennie zgłaszają się osoby, które padły ofiarą oszustwa właśnie podczas zakupów w sieci.

Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

Kupujący zachęceni okazyjną ceną towaru, wpłacali pieniądze na konto bankowe sprzedających, jednak w paczce zamiast zamówionego przedmiotu były na przykład trociny, albo przesyłka w ogóle nie dotarła do zamawiającego. Próby skontaktowania się ze sprzedającymi niewiele dają, gdyż ich telefony zazwyczaj milczą. Na e-maile również nie odpisują. Straty sięgają niekiedy kilku tysięcy złotych. Można temu zapobiec i nie wymaga to wielkiego wysiłku ze strony kupujących.

Policja apeluje, by przy zakupach przez internet korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem na przykład Programu Ochrony Kupujących. To ważne, gdyż w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat nawet do kwoty 10 tysięcy zł. Kolejnym rozwiązaniem jest odpowiedzialne wybranie formy przesyłki. Warto zastanowić się nad opcją przesyłki kurierskiej pobraniowej i przy dostawcy otworzyć otrzymana paczkę, a w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.

Wybierając danego sprzedawcę, warto zapoznać się z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący. Sprawdźmy też, za co osoba ta otrzymała pozytywne komentarze, co było przedmiotem transakcji. Sprawdźmy, czy sprzedający oferuje do sprzedaży jeszcze inne towary oprócz tego, który nas interesuje, od kiedy jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub od kiedy prowadzi sklep internetowy. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjna niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów.

Apelujemy więc, by kupując przez internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności.

źródło: KPP Sanok

foto: sxc.hu

13-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)