REKLAMA
REKLAMA

W Bieszczadach II stopień zagrożenia lawinowego

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Ochłodzenie. W ciągu ostatniej nocy nastąpił zanik opadów deszczu i wyraźny spadek temperatury. Zagrożenie lawinowe na stromych zawietrznych stokach, na których został zmagazynowany śnieg pod wpływem wiejących wiatrów, z przewagą wystaw północnych i północno-wschodnich.Na starej zmrożonej pokrywie znajduje się ok. 40 cm śniegu przewianego, umiarkowanie związanego na którego powierzchni utworzyła się cienka warstwa łamliwej lodoszreni. Najwięcej śniegu znajduje się w zagłębieniach, na stokach o wystawie północnej, północno-wschodniej oraz przy górnej granicy lasu, gdzie pokrywa wynosi ok.60-130 cm. Zagrożenie lokalnie może występować również na stokach o wystawach południowych w miejscach, gdzie silnie wiejący wiatr z kierunku północnego uformował zaspy i odłożył większą ilość śniegu. Temperatura -8°C, wiatr północny 34 km/h (Połonina Wetlińska 1228 m. npm godz. 7:30). Ustrzyki Górne pokrywa śniegu 15 cm, temperatura -3°C.

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewa się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi strefami
Częściowo niekorzystne warunki

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, nie dłużej niż 24 godziny
Przygotował: Jerzy Bujwid


OBSZARY ZAGROŻONE
W Bieszczadach miejsca zagrożone zejściem lawin znajdują się głównie na stromych trawiastych stokach powyżej górnej granicy lasu.

Smerek 1222m npm
Za szczególne niebezpieczne uznaje się strome stoki o wystawie północnej, zwiększoną czujność należy zachować podczas pokonywania szlaku czarnego (przełęcz Orłowicza – schronisko Jaworzec)

Hnatowe Berdo 1187m npm
Zagrożenie dotyczy bardzo stromych stoków o wystawie północnej, dość często na tym stoku występuje oblodzenie

Osadzki Wierch 1253m npm
Teren zagrożony to strome stoki o wystawie północnej, przez Osadzki Wierch przechodzi szlak czerwony, w zimowych warunkach możliwość ominięcia terenu niebezpiecznego (nie wchodząc na Osadzki Wierch)

Roh 1255m npm
Strome stoki o wystawie Południowej

Połonina Wetlińska
Szlak żółty (Połonina W. – przeł.Wyżna), niebezpieczne miejsca:  poniżej górnej granicy lasu, trasa zimowa, krzyżówka szlaku żółtego z trasa zimową, możliwość obrywów większej ilości śniegu – zsuwów

Połonina Caryńska
Szczególnie niebezpieczne są strome stoki powyżej górnej granicy lasu, o wystawie północnej, jednakże należy pamiętać że zagrożenie lawinowe może również obejmować strome stoki o wystawie południowej. Niebezpieczne odcinki wyznakowanego szlaku to głownie odcinek szlaku zielonego Przysłup Caryński – Połonina Caryńska 1239m npm i odcinek szlaku zielonego Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska

Wielka Rawka
Strome stoki o wystawach północnych tzw. kocioł W.Rawki. Zagrożenie na szlaku występuje na podejściu z Małej Rawki na Wielką Rawkę (trawers stromego stoku)

Szeroki Wierch
Zagrożenie dotyczy stromych stoków powyżej górnej granicy lasu, trzymając się otyczkowanego szlaku (Ustrzyki G.- przełęcz Siodło) omijamy tereny zagrożone zejściem lawin. Poprzedni przebieg szlaku oznakowany na niektórych mapach prowadził przez niebezpieczne stoki.

Tarnica 1346m npm
Zagrożenie obejmuje strome stoki szczególnie o wystawie północnej, zaleca się zwiększenie uwagi podczas podchodzenia na szczyt (szlak żółty), zagrożenie lawinowe może również wystąpić na stokach o innych wystawach.

Bukowe Berdo
Trzymając się grzbietu omijamy teren zagrożony, za niebezpieczne uznaję się strome stoki o wystawie północnej i południowej powyżej górnej granicy lasu

Krzemień 1335m npm
Zagrożenie występuje na stromych stokach północnych i południowych, szczególną uwagę na bezpieczeństwo należy zwrócić podczas pokonywania południowego stoku Krzemienia – szlak czerwony

Kopa Bukowska 1320m npm
Za niebezpieczne uznaje się stoki o wystawie północnej i południowej

Halicz 1333m npm
Zagrożenie dotyczy stromych stoków o wystawach północnych i południowych

Kińczyk Bukowski
Strome stoki powyżej górnej granicy lasu o wystawie północnej

GOPR Bieszczady

17-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)