REKLAMA
REKLAMA

W Czechach wykryto rodzynki skażone toksynami. W Sanoku ten produkt jest też sprzedawany. Czy partia rozprowadzana w Polsce jest bezpieczna?

SANOK / PODKARPACIE. Jak donosi portal interia.pl, czeski magazyn konsumencki „dTest” wykrył, że w sklepach w tym kraju są w sprzedaży rodzynki zawierające bardzo groźną truciznę. Rodzynki można nabyć również w Polsce. Nasz Czytelnik informuje, że produkt jest dostępny w Sanoku, w sklepie popularnej sieci. Kupił je z myślą o świętach, zanim przeczytał alarmującą informację.

 

Rodzynki sprzedawane są pod nazwą „Sultaninen Suntree”. Pochodzą z Turcji. Czeski magazyn konsumencki podaje, że w zbadanym kilogramie produktu było 28,49 mikrogramów ochratoksyny A (norma = 10 mikrogramów/kg).
Sprawą zajmuje się czeski inspektorat nadzoru nad rynkiem spożywczym. Dotyczy ona rodzynek sprzedawanych w opakowaniach o wadze 200 g. W opakowaniach 250 g przekroczenia norm nie stwierdzono.

Ochratoksyna A jest mykotoksyną, produkowaną w warunkach naturalnych przez grzyby. Jest najczęściej występującą mykotoksyną w pokarmach na świecie. Człowiek najczęściej naraża się na kontakt z trucizną zjadając pokarm, wyprodukowany z niewłaściwie magazynowanych produktów, takich jak:  zboża, wieprzowina, kawa i winogrona. Ochratoksyna A jest potencjalnie rakotwórcza dla ludzi.

Mieszkaniec Sanoka, który kupił rodzynki w jednym z sanockich sklepów popularnej sieci, zwrócił się do Sanepidu w tej sprawie. Otrzymał jednak informacje, że wskazany przez niego produkt nie jest zgłoszony jako niebezpieczny.

Jak dowiedzieliśmy się w WSSE w Rzeszowie produkt nie figuruje w systemie wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach, funkcjonującym na terenie Unii Europejskiej.

Sprawdzaliśmy w systemie RAFFS i Głównym Inspektoracie Sanitarnym , ale nie mamy żadnego zgłoszenia. Jeśli to skażenie dotyczyłoby większej partii, to czeskie służby, by nas o tym poinformowały – informuje Dorota Gibała, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Jeśli coś się w tej sprawie zmieni natychmiast będziemy o tym informować powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne i media.

drm

foto: sxc.hu

09-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)