REKLAMA
REKLAMA

W Zagórzu budżet przyjęty jednogłośnie (FILM)

W Zagórzu budżet przyjęty jednogłośnie (FILM)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W 2013 roku budżet miasta i gminy Zagórz notuje rekordowy skok. W poprzednich latach kształtował się na poziomie ponad 30 mln zł. Uchwalona dzisiaj uchwała budżetowa na 2013 rok szacuje dochody budżetowe na 51,4 mln zł. W tej beczce miodu jest jednak też i łyżka dziegciu. Jest to budżet deficytowy, a deficyt wynosi 4,9 mln zł. Będzie pokryty z długoterminowych pożyczek.

Dorota Mękarska

Dochody bieżące wynoszą 32,7 mln zł, a dochody majątkowe 18,7 mln zł. Wydatki oszacowano na kwotę 56,4 mln zł., w tym 31,3 mln zł to wydatki bieżące, a 25 mln zł wydatki majątkowe. Deficyt budżetowy będzie pokryty z długoterminowych kredytów i pożyczek w kwocie 2,9 mln zł oraz z długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie na finansowanie zadania „Budowa sieci wodociągowej dla części Zagórza i Tarnawy Dolnej” w wysokości 2 mln zł.

Wskaźnik inwestycyjny kształtuje się na poziomie 44 % wydatków majątkowych, a wskaźnik zadłużenia na koniec roku wyniesie 34% z planowanych dochodów. W ciągu roku gmina na spłatę kredytów i pożyczek przeznaczy 1,6 mln zł.

– Budżet jest trudny – nie ukrywa Krzysztof Strzyż, przewodniczący Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Finansów Rady Miejskiej w Zagórzu.
Wynika to z wielu kosztownych inwestycji i remontów. Tak szeroki front inwestycyjny musi kosztować. Spłata rat, zaciągnięcie kredytów i pożyczek przekłada się na niewdzięczne słowo „deficyt” . To trudny budżet, ale realny do wykonania przy zachowaniu dyscypliny wydatków.

Ernest Nowak, burmistrz miasta i gminy Zagórz podkreśla, że lista zadań inwestycyjnych, które zaplanowano na 2013 rok, będzie jeszcze rozbudowana. W ciągu roku, jeśli radni wyrażą zgodę, zostanie wprowadzona poprawka do budżetu na kwotę 1,5 mln zł, gdyż już wiadomo, że Zagórz uzyskał taką kwotę dofinansowania w ramach tzw. schetynówek.

To wyjątkowy rok – uważa burmistrz Nowak.
Powtórki tak dużego budżetu szybko nie będziemy mieli, gdyż kończą się środki unijne.

Priorytetem dla gminy są nie tylko zadania inwestycyjne, ale również pozyskanie nowych inwestorów, a także chętnych do osiedlenia się na terenie miasta i gminy obywateli.
– Trzeba zachować dynamikę wzrostu dochodów – podkreśla burmistrz.

Radni poparli projekt budżetu jednogłośnie 14 głosami, przy nieobecności jednego członka Rady Miejskiej w Zagórzu.

18-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)