REKLAMA
REKLAMA

Wyjaśnienie Urzędu Gminy w Sanoku

GMINA SANOK / PODKARPACIE. W związku z artykułem, który ukazał się 01 sierpnia 2013 r.  na portalu esanok.plTo miała być podróż życia. Mieszkanka Bykowiec na granicy potraktowana jak przestępca” pragnę wyjaśnić, że sprawa dotycząca błędnych danych w pasku magnetycznym dowodu osobistego Pani Józefy T. została zgłoszona ustnie w Urzędzie Gminy Sanok w dniu 24 lipca 2013 r. przez samą zainteresowaną i niezwłocznie zostały podjęte pierwsze czynności w tej sprawie.

Granica serbsko-chorwacka jest trudnym terenem. Z wiedzy jaką posiadamy, już nieraz dochodziło tam do różnych incydentów związanych z dokumentami tożsamości, które z prawem nie miały nic wspólnego. Bezprawne zatrzymania paszportów i problemy z ich wyegzekwowaniem. Problemy z ustaleniem przyczyn tych zatrzymań, z porozumieniem się  ma nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Nie jest to więc sprawa łatwa do wyjaśnienia, ustalenia i sprostowania.

W dniu zgłoszenia Pani T. nie posiadała dowodu osobistego fizycznie, w związku z powyższym jedyną rzeczą, którą można było stwierdzić natychmiast było sprawdzenie zgodności danych przesłanych do Departamentu Spraw Obywatelskich – Biuro Dowodów Osobistych w MSW, które to dane są umieszczane w wyrabianym dowodzie. W dokumentach, które Pani T. otrzymała na granicy jest wpisana seria i numer zatrzymanego dowodu osobistego, w związku z tym pracownik Urzędu Gminy po zweryfikowaniu danych powyższego dowodu przekazał Pani T. już w dniu zgłoszenia, że wszystkie dane, które można sprawdzić w Urzędzie Gminy, a które są drukowane na blankiecie dowodu osobistego są zgodne z danymi figurującymi w posiadanych rejestrach.  Wójt Gminy jest wystawcą dowodu osobistego, ale dowód fizycznie jest drukowany w drukarni MSW, więc kodowanie danych w pasku magnetycznym odbywa się w Ministerstwie. Nic więcej w dniu zgłoszenia nie byliśmy w stanie ustalić. Umówiliśmy się z Panią T., że skontaktujemy się natychmiast po uzyskaniu jakichkolwiek informacji.

Podejmując sprawę do rozpatrzenia rozmawialiśmy z pracownikami Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego, który jest Organem Nadzorczym Ewidencji Ludności, dowiedzieliśmy się, że sprawę trzeba wyjaśnić w Departamencie Spraw Obywatelskich, i że prawdopodobnie będzie to bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

W Departamencie Spraw Obywatelskich MSW wyjaśniono, że dane do dowodu osobistego przekazane przez Urząd Gminy są weryfikowane po wydrukowaniu dokumentu z danymi umieszczonymi w pasku magnetycznym za pomocą specjalnego urządzenia przed wypuszczeniem dokumentu do obrotu, więc o pomyłce raczej nie ma mowy w tym wypadku. Służby celne i służby graniczne posługują się podobnymi urządzeniami do odczytu danych z pasków magnetycznych i przyczyną błędnego odczytu mogła być usterka urządzenia.

Udzielono nam informacji, że sprawę powinna zgłosić bezpośrednio sama zainteresowana składając wniosek o wyjaśnienie problemu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Rozwiązaniem na chwilę obecną i jedynym wykonalnym przez tutejszy organ jest przyjęcie zgłoszenia w Ewidencji Ludności przez Panią T. chęci unieważnienia dowodu osobistego, usunięcia go z obiegu i wyrobienie nowego dokumentu tożsamości. Takich informacji udzielono osobiście Pani Józefie T. w dniu 31 lipca 2013 r.,. zainteresowana odmówiła jednak unieważnienia dowodu i złożenia wniosku o nowy, żądając zwrotu dowodu zatrzymanego przez służby graniczne.

W chwili obecnej próbujemy kontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Sprawa jest trudna do wyjaśnienia i na pewno nie da się tego załatwić w krótkim czasie.
Wójt Gminy nie jest organem uprawnionym do skutecznego załatwienia sprawy, może jedynie pośredniczyć w interwencjach, co od samego początku czyni. Podejrzewamy, że zatrzymanie dokumentu i straszenie Interpolem było bezprawne i mogło wynikać z chęci wyłudzenia pieniędzy.

Ewa Wicińska
Inspektor ds. ewidencji ludności i dowodów osobistych w Urzędzie Gminy Sanok

02-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)