REKLAMA
REKLAMA

Znamy trasę Redyku Karpackiego (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Znamy już trasę Redyku Karpackiego „Transhumance”, który rozpocznie się 11 maja br., a zakończy 15 września. Sanok, oprócz tego, że jest jednym ze współorganizatorów przedsięwzięcia, to również stanie się miejscem międzynarodowej konferencji „Na pasterskim szlaku”, która będzie towarzyszyła Redykowi.

Burmistrz Sanoka – dr Wojciech Blecharczyk, objął patronat nad tym wydarzeniem i zasiada w Komitecie Honorowym.

Redyk obejmie trasę 1400 km przez tereny Karpat w 100 dni z zachowaniem pełnej obrzędowości. Ma on upamiętniać tradycje wołoskich pasterzy. Ze względów logistycznych zostanie podzielony na 2 części: zagraniczną i polską. W każdej z nich prowadzone będzie po 300 owiec. Część zagraniczna obejmie trasę z Rumunii na Ukrainę, gdzie owce zostaną podarowane tamtejszej społeczności, celem ożywienia tradycji pasterskich.

Pozostałe 300 owiec będzie przewiezione przez Rumunię, Węgry i Słowację do Polski, gdzie 1 lipca ruszy polska część redyku, licząca 330 km. Rozpocznie się w Wołosatem, skąd owce będą pędzone przez 6 pasterzy (z pomocą miejscowych przewodników, członków lokalnych stowarzyszeń) terenami Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz gmin: Lutowiska, Cisna, Komańcza, Rymanów i Dukla, a następnie przez Słowację do Czech – objaśnia Piotr Kutiak, koordynator bieszczadzkiego etapu Redyku.

Oczywiście przepędowi owiec będą towarzyszyć imprezy, w miejscowościach na szlaku. Już 6 lipca pasterze zaznaczą swoją obecność w Lutowiskach na Targach Końskich. Społeczność Łupkowa stara się o środki na zorganizowanie 6 i 7 lipca targów serów, połączonych z imprezą „Na pasterskim szlaku”. Również podczas Agrobieszczadów w Lesku produkty owcze zaprezentuje Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów Gazdowie.

Największa z imprez towarzyszących odbędzie się natomiast w Sanoku. W sanockim Skansenie będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja, podczas której prelegenci z Ukrainy, Rumunii i Polski poruszą zagadnienia pasterskie. Organizatorzy przygotują także warsztaty serowarskie, adresowane do hodowców owiec z Bieszczadów z uwzględnieniem produktów regionalnych. Będzie również możliwość zobaczenia owieczek, obecnych podczas konferencji.

Redyk, organizowany przez Fundację „Pasterstwo Transhumancyjne”, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem władz miejscowości na całym łuku Karpat (starostowie z powiatów w południowej części Polski, a także Burmistrz Sanoka) jak też Wicemarszałka Sejmu RP, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ambasadora Polski w Rumunii, czy Marszałków województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego. Wszyscy oni objęli patronat nad tym wydarzeniem. Pomoc w realizacji przedsięwzięcia obiecał również Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa.

Jako samorządowcy wspieramy tego typu projekty, gdyż jest to szansa na utrzymanie rynku pracy i na jego rozwój, a także promocję pasterstwa, turystyki kulturowej i miejscowości, które zaangażowały w organizację Redyku. Nie bez znaczenia jest również ekologiczna strona całego przedsięwzięcia – mówi dr Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Miasta Sanoka.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku


foto: Józef Michałek

28-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)