REKLAMA
REKLAMA

Zostań ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 19 i 20 stycznia odbędą się egzaminy do Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Pierwsza część egzaminu z jazdy na nartach odbędzie się w dniu 19.01.2013 (sobota) o godz. 10.00 na stoku „Laworta” w Ustrzykach Dolnych . Następnie przejeżdżamy na Połoninę Wetlińską na egzamin z topografii.

Jak zostać ratownikiem GOPR?

Od kandydata na ratownika oczekujemy:
– wiek: 18 – 35 lat,
– nienaganny stan zdrowia,
– znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej),
– preferowane zamieszkanie w województwie podkarpackim,
– umiejętność jazdy na nartach.

Wymagane dokumenty:
– podanie do Zarządu Grupy Bieszczadzkiej GOPR,
– wypełniona ankieta (kliknij aby pobrać), podpisana przez dwóch ratowników, członków rzeczywistych,
– zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia (od lekarza medycyny pracy – do egzaminu można przystąpić z zaświadczeniem od lekarza rodzinnego),
– CV + oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych,
– 2 zdjęcia.

Egzamin dla kandydatów do GOPR odbędzie się w dniach 19 – 20 stycznia 2013r. na stoku Laworta i na Połoninie Wetlińskiej. Przyjazd na egzamin do godz. 10.00 na stok Laworta (w razie złych warunków narciarskich umieścimy informację na stronie internetowej lub po złożeniu dokumentów w centrali w Sanoku poprzez sms-y)

Prosimy o zabranie długopisów, nart (najlepiej turowych), odzieży i sprzętu adekwatnego do panujących warunków pogodowych, butów do biegania. Uczestnicy egzaminu ponoszą koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia. Zakończenie egzaminu planujemy w niedzielę ok godz 12.00.

Egzamin podzielony jest na 2 etapy:
– cześć teoretyczną (topografia)
– część sprawnościowo-techniczną

Egzamin teoretyczny z topografii zawiera: szczegółową topografię rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki. Punkty charakterystyczne zejść szlaków do miejscowości (np. za kościołem, obok przystanku PKS, za mostem itp.) Podstawy terenoznawstwa: określanie kierunku północnego za pomocą gwiazd i zegarka, przeliczanie skali mapy.

W części sprawnościowej Komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich, oceniać będzie w skali od 2 do 5 poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich. Kandydat będzie musiał przed komisją wykonać: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna) – stok narciarski Laworta w Ustrzykach Dolnych.

Wszelkie niezbędne i szczegółowe informacje na temat egzaminów i warunków przyjęć, można uzyskać w sanockiej Centrali Bieszczadzkiej Grupy GOPR, ul. Mickiewicza 49, 38-500 Sanok, tel. 13 463 22 04.

GOPR Bieszczady

10-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)