REKLAMA
REKLAMA

66-latek z gminy Solina przetrzymywał broń z I wojny światowej?

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Policjanci zabezpieczyli znaleziska z czasów prawdopodobnie I wojny światowej, należące do 66-letniego mieszkańca gminy Solina. Dalsze czynności pozwolą stwierdzić, czy posiadanie tych przedmiotów jest zabronione w świetle ustawy o broni i amunicji.

Dwie lufy broni długiej, 36 zapalników do amunicji artyleryjnej oraz 12 zapalników uderzeniowych dennych zabezpieczyli policjanci u 66-letniego mieszkańca gminy Solina. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna w lasach otaczających nieistniejące bieszczadzkie wsie przy pomocy wykrywacza zbierał metalowe przedmioty. Opinia biegłego pozwoli stwierdzić, czy posiadanie tych przedmiotów jest zabronione w świetle ustawy o broni i amunicji.

Należy pamiętać, że kto bez zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, w tym większe pociski, np. artyleryjskie lub przeciwlotnicze podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Określa to art. 263 § 2 k.k. W przypadku posiadania pocisków większego kalibru typu artyleryjskiego czy min osoba taka swoim zachowaniem dodatkowo sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo spowodowania zdarzenia mającego postać eksplozji, a tym samym zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach. Trzeba także pamiętać, co może niektórych zdziwić, że posiadanie skorodowanej łuski bez tzw. zbitej spłonki czy skorodowanej broni wyczerpuje także znamiona art. 263 § 2 k.k. Karane jest nie tylko posiadanie, ale także porzucanie lub ponowne zakopywanie takich znalezisk i niepoinformowanie o tym policji. Określa to już ustawa o broni i amunicji.

źródło: KPP Lesko

18-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)