REKLAMA
REKLAMA

„Apostoł Bożego Miłosierdzia” – finał 9. edycji Konkursu Papieskiego! (ZDJĘCIA)

W Sali Koncertowej PSM w Sanoku miał miejsce uroczysty finał 9. edycji Konkursu Papieskiego – Jan Paweł II „Apostoł Bożego Miłosierdzia”, którego organizatorem były Filie nr 1 i 4 MBP, a Honorowy Patronat nad konkursem objął Andrzej Smolik, dyrektor PSM.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród poprzedziły występy artystyczne dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3 i 4 „Przedszkolaki Ojcu Świętemu w hołdzie i wspomnieniach”. Natomiast ks. prałat Kazimierz Piotrowski z Iwonicza wspominał inż. Stefana Kosiarskiego z Pastwisk k. Odrzechowej, przyjaciela Św. Jana Pawła II i swoją osobistą przygodę życiową z tymi wielkimi postaciami która nadal trwa.

Owocem tych historycznych i niezwykłych spotkań i wydarzeń są wspomnienia ‚Tego nie mogę zapomnieć”, które opracował i wydał zaproszony gość. Uczestnicy konkursowego finału dowiedzieli się, że to tutaj w Pastwiskach, w zaciszu pięknej przyrody rudawskich zagajników od 1972 roku do 1978, ks. kardynał Karol Wojtyła wraz a przyjaciółmi z Krakowa, m.in. z rodziną Półtawskich spędzał wakacje pod namiotami. Kiedy został wybrany na  papieża i zamieszkał w Stolicy Piotrowej, rodzina Kosiarskich odwiedzała swojego Przyjaciela w Watykanie i Castel Gandolfo oraz utrzymywała kontakt listowny. Jak bardzo Święty Jan Paweł II darzył sentymentem tą okolicę i napotkanych tam ludzi świadczy chociażby takie zdarzenie. W 1985 roku rodzina Państwa Kosiarskich przesłała w darze Ojcu Świętemu suszone grzyby z bieszczadzkich lasów. W odpowiedzi przyszedł list, w którym Jan Paweł II napisał: – Przyjąłem z radością prawdziwki z zagajników rudawskich, przysłane mi na stół wigilijny. Przesyłam w zamian opłatek, który jest symbolem moich serdecznych myśli i życzeń dla całej rodziny. Później okazało się, że grzyby zamiast do papieskiej kuchni trafiły do papieskiego biurka. Ojciec Święty schował je tam, aby czasem zapachniało Beskidem i Bieszczadami.

Tegoroczny Konkurs Papieski wpisuje się w cykl imprez „Sanoczanie Ojcu Świętemu”, organizowanych z okazji Kanonizacji Wielkiego Papieża Polaka, Honorowego Obywatela Miasta Sanoka. Konkurs polegał na wykonaniu laurki dla Ojca Świętego lub rozwiązaniu quizu papieskiego. Do konkursu przystąpiło 436 uczestników, którzy wykonali 137 laurek i rozwiązali 299 quizów. Konkursowe prace zgłosili uczniowie Szkół Podstawowych nr 1,3,4,6 i 7 oraz Prusieka, młodzież z Gimnazjum nr 1 i 2,dorośli mieszkańcy naszego miasta i okolic a także przedszkolaki z Oddziałów „O” z Przedszkola nr 3 i 4, Filii Przedszkola nr 1 (dzielnica Dąbrówka) i SP nr 1. Nie zabrakło także uczniów z SOSW (szkoła, internat, świetlica), uczestników WTZ przy ul. Robotniczej i podopiecznych ŚDS w Zagórzu.

W obecności gości: Czesławy Kurasz, prezes PCW, Stanisławy Skwarcan z TPD, Heleny Rojek ze Stowarzyszenia „Salutaris” i Bolesława Szybista, prezesa Firmy HERB i mecenasa kultury odbyło się wręczenie nagród  przez  Leszka Puchałę, dyrektora MBP dla zwycięzców konkursu plastycznego (80 dzieci) i losowanie nagród  (40 albumów i książek o Papieżu) dla uczestników którzy rozwiązali quiz. Po odbiór nagród na uroczysty finał przybyli przedstawiciele i nagrodzeni z wszystkich szkół i placówek szkolno-opiekuńczych, którzy wypełnili całą widownię i ze wzruszeniem oglądali występy przedszkolaków, którym nie obca jest „Barka” i „Góralu czy ci nie żal” a nawet skoczne tańce ludowe. Z prac konkursowych w holu PSM została przygotowana wystawa, którą wszyscy mogli obejrzeć a do 15 czerwca br. będzie prezentowana w Filii nr 1.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy a sponsorom nagród, rodzicom, nauczycielom i katechetom dziękujemy za życzliwość i współpracę.

Halina Martowicz
MBP w Sanoku

źródło: materiały nadesłane

30-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)