REKLAMA
REKLAMA

Bieszczadzki Puchar Głowatki po raz czwarty w Zagórzu

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Dwudniowe (21-22 czerwca br.), zagórskie święto miłośników wędkarstwa w tym roku odbędzie się dzięki dotacji, którą w ramach programu Alpy Karpatom przy współpracy z Gminą Zagórz i zagórskim Kołem PZW pozyskał Bieszczadzki Okręg Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku.

Głowacica zwana popularnie głowatką (z łac. Hucho hucho) w Polsce regularnie jest łowiona jedynie w trzech rzekach: Dunajcu, Popradzie i Sanie. Często bywa nazywana  łososiem wód słodkowodnych. Na krajowych łowiskach poławiane były osobniki o dł. ok. 1,4 m i wadze ponad 20 kg!  Ta słodkowodna ryba z rodziny łososiowatych (z łac. Salmonidae)  może odegrać w rozwoju  lokalnej branży turystycznej bardzo pozytywna rolę. Założenie to odzwierciedla już sam tytuł projektu – „Głowatka – „złota rybka” bieszczadzkiej turystyki” .
– Środki finansowe na  realizację  tego zadania w kwocie 20 700 zł  zostaną przeznaczone na m.in. organizację zawodów wędkarskich, konferencji naukowej zatytułowanej „Perspektywy rozwoju turystyki wędkarskiej w Bieszczadach” oraz na działania z zakresu edukacji ekologicznej – wylicza Jerzy Zuba – autor i koordynator projektu.

– W tegorocznej edycji Bieszczadzkiego Pucharu Głowatki wystartuje 47 wędkarzy z Polski, Słowacji, Szwajcarii i Ukrainy. Cieszymy się, że Gmina Zagórz staje się coraz bardziej rozpoznawalna wśród krajowych i zagranicznych miłośników wędkarstwa. Promocja turystyki wędkarskiej zaczyna pozytywnie oddziaływać na działalność lokalnych gestorów bazy turystycznej. Aby ta gałąź lokalnej gospodarki mogła się dalej dynamicznie rozwijać niezbędne jest nieskażone środowisko naturalne.  Jego ochrona to ogromne wyzwanie dlatego nasza współpraca na tym polu z LOP-em oraz PZW jest trudna do przecenienia – podkreśla Ernest Nowak – burmistrz Zagórza.

materiały nadesłnane

20-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)