REKLAMA
REKLAMA

Bogdan Rzońca: Działania MSW dotyczące Straży Granicznej w Sanoku są niepokojące

W ostatnich dniach, sporo mówi się o działaniach MSW zmierzających do powolnej likwidacji Straży Granicznej w Sanoku. Głos w sprawie zabrał wczoraj na łamach portalu esanok.pl europoseł PiS Tomasz Poręba. Niepokój związany z przyszłością jednostki wyraża dziś również poseł PiS Bogdan Rzońca.

Po publikacja pierwszych doniesień związanych z powolną likwidacją Straży Granicznej w Sanoku, wśród mieszkańców rozgorzała dyskusja. Wiele osób zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, jakie grożą w przypadku zamknięcia oddziału i zmniejszenia jego stanu osobowego. W komentarze dotyczących tej sprawy, często poruszana jest kwestia obecnej sytuacji na Ukrainie.

Na łamach portalu Esanok.pl, apel do MSW wygłosił europoseł PiS Tomasz Poręba. Jego głos i zdanie na temat oddziału SG w grodzie Grzegorza wzmacnia poseł PiS Bogdan Rzońca.


TOMASZ PORĘBA: Apeluję do szefa MSW o powstrzymanie działań zmierzających do likwidacji placówki Straży Granicznej w Sanoku

Tomasz Poręba


INTERPELACJA BOGDANA RZOŃCY DO MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Zdarzenia związane z nielegalnym przekraczaniem południowej granicy państwa polskiego niepokoją mieszkańców województwa podkarpackiego.

Wydarzenia z 24 marca 2014 roku w Jaśle związane z wyskoczeniem w środku miasta z samochodu ciężarowego zarejestrowanego w Grecji,  pięciu obywateli Pakistanu wskazują , że słuszne są obawy co do tego na ile Straż Graniczna – oddział Sanok, nadzorująca przejście drogowe w Barwinku na granicy ze Słowacją, ma możliwość realnego zabezpieczania granicy i wykonywania powierzonych jej zadań.

W związku z powyższym proszę o odpowiedz na następujące pytania:

1. Dlaczego we wrześniu 2013 roku zredukowano  ilość etatów Straży Granicznej  w Sanoku z 90 do 50?

2. Dlaczego w strukturze etatowych placówki w Sanoku brakuje komórki organizacyjnej przewidzianej do wykonywania zadań patrolowych?

3. Dlaczego zlikwidowana została Grupa Graniczna w Sanoku?

4. Czy w związku z wejściem w życie ustawy o cudzoziemcach, która nakładają na Komendanta Straży Granicznej w Sanoku nowe obowiązki od  1.05.2014 nie zachodzi potrzeba wzmocnienia etatowego Straży Granicznej w Sanoku?

5. Czy w związku z tym, że przez byle przejście graniczne w Barwinku przejeżdża na dobę 1200 tirów a Straż Graniczna może skontrolować 2 % tych samochodów jadących z Bałkanów, Turcji, Grecji do Skandynawii, Rosji i na Ukrainę nie zachodzi potrzeba zwiększenia etatów po to, by w Straż Graniczna mogła realnie a nie fikcyjnie wykonywać swoje obowiązki?

Straż Graniczna w Sanoku w ,,Koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej w latach 2009- 2015″ została przyporządkowana do:

A) chronienia granicy ze Słowacja  na długości ok.100 km oraz do kontroli szlaków granicznych w głąb kraju do 100 km od granicy,

B) przeciwdziałania nielegalnej migracji,

C) zwalczania przestępczości,

D) kontroli legalności pobytu i legalności zatrudnienia cudzoziemców,

E) wspólnych patroli polsko słowackich

Po likwidacji Grupy Granicznej jej zadania przejął Zespół d/s Działań Kontrolnych i Weryfikacyjnych Grupy d/s Cudzoziemców.

1 maja 2014 r wchodzi w życie znowelizowana ustawa o cudzoziemcach, która nakłada na Komendanta Placówki w Sanoku obowiązki, które dotąd wykonywał wojewoda.

Zatem Straż Graniczna będzie wykonywała m.in.:

– prowadzenie postępowań administracyjnych o zobowiązania cudzoziemców do powrotu,

– Postępowania administracyjne o zgodzie oraz cofnięciu zgody na pobyt ze względów humanitarnych i zgodzie na pobyt tolerowany,

Konkluzja:

O tym, że Oddział Straży Granicznej w Sanoku jest osłabiany kadrowo i materialnie świadczą następujące fakty:

W 2012 roku straży granicznej odebrano i przekazano na rzecz Starostwa w Sanoku boisko sportowe i bieżnię o powierzchni około 0,5 ha oraz fakt, że planowana jest sprzedaż 14 garaży na samochody służbowe, CPN, myjnię o powierzchni 0,5 ha.

Czy te działania zdaniem Ministra wzmacniają, czy osłabiają potencjał straży granicznej? Jest to oczywiście pytanie retoryczne.

Czy w związku z sytuacją na Ukrainie w tym przypadku nie możemy mówić wręcz o sabotażu w zakresie bezpieczeństwa?

Bogdan Rzońca

foto: oficjalny blog Bogdana Rzońcy, europoseł Tomasz Poręba

źródło: materiały nadesłane

26-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)