REKLAMA
REKLAMA

Co chce ukryć resort? Jakie skutki uboczne powodują szczepionki?

Agencja Oceny Technologii Medycznych, jednostka podległa Ministerstwu Zdrowia, nie podaje pełnych informacji na temat produktów leczniczych, których producenci wnioskują o wpisanie na listę środków objętych refundacją.

ZOBACZ TAKŻE:
Wykaz preparatów wycofanych z obrotu w samym roku 2013 i 2014 dostępny jest na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej AOTM możemy znaleźć wniosek skierowany do Bartosza Arłukowicza, ministra zdrowia, z prośbą o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla produktu leczniczego Pentaxim.

Jest to szczepionka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis i haemophilus typ b. Niestety, nie możemy poznać opisu jego działania, niepożądanych odczynów poszczepiennych, przeprowadzonych badań w tym zakresie, opinii ekspertów ani nawet ich nazwisk. Wszystkie te informacje zostały bowiem zamazane.

Jeśli opinię o potrzebie refundacji danej szczepionki z pieniędzy obywateli wydaje urząd również finansowany z pieniędzy publicznych, podatnicy powinni wiedzieć, na jakiej podstawie dopuszcza się go do użytku. Mają prawo być poinformowani o tym, czy określony produkt leczniczy jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, jakie skutki uboczne powoduje i kto nie powinien go stosować – powiedziała w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „Stop NOP”.

Z kolei Paweł Soloch, ekspert Instytutu Sobieskiego, zwraca uwagę, że nie może dochodzić do sytuacji, w których urzędy publiczne ukrywają informacje przed obywatelami.

Podatnicy są adresatami działań tych instytucji, a jednocześnie ich sponsorami, dlatego tym bardziej powinni mieć możliwość wglądu do efektów pracy urzędników. Niestety często ta zasada nie jest przestrzegana, co wynika z kiepskiej standaryzacji dostępu do informacji w Polsce – mówi.

Warto dodać, że do Stowarzyszenia „Stop NOP” wpływa dużo zgłoszeń wystąpienia skutków ubocznych m.in. po zastosowaniu szczepionki Pentaxim, które nie zostały zarejestrowane jako tzw. niepożądane odczyny poszczepienne.

Są to również ciężkie przypadki, takie jak zaburzenia rozwoju czy drgawki, a w pojedynczych sytuacjach nawet sepsa i śmierć – mówi Justyna Socha.

Co prawda trudno jest udowodnić związek przyczynowy między zastosowaniem danego produktu a konkretnymi objawami, jednak polskie prawo nakazuje lekarzowi zgłaszać w ciągu 24 godzin do sanepidu wszelkie zdarzenia, które mogły wystąpić pod wpływem jakiejkolwiek szczepionki. Niestety, lekarze niezbyt skrupulatnie wywiązują się z tego obowiązku, a urzędnicy przymykają na to oko.

Warto wspomnieć również o dominującej w obecnych czasach modzie na szczepionki.

Producenci napędzają popyt na swój produkt przez stwarzanie wrażenia, że zaszczepienie siebie czy dziecka jest konieczne, żeby uchronić nas od ciężkich powikłań chorób czy nawet śmierci. W rzeczywistości nasz organizm często sam świetnie poradzi sobie z zagrożeniem w postaci infekcji, co zależy od świadomego dbania o kondycję naszego układu immunologicznego. Każdy rodzic i pacjent powinien otrzymać od lekarza rzetelną informację o bilansie korzyści i ryzyka stosowania leku bądź szczepionki, żeby móc podjąć świadomą decyzję, czy chce z tego skorzystać. Niestety nie zawsze tak jest, dlatego przede wszystkim kierujmy się rozsądkiem i czytajmy ulotki – apeluje Justyna Socha.

Ekspert Instytutu Sobieskiego zauważa, że poziom informowania Polaków o działaniach poszczególnych instytucji jest niski. Na stronach urzędów gmin, województw czy ministerstw często brakuje danych o prowadzonych postępowaniach. Bywa też tak, że informacje są publikowane w sposób nieczytelny i niezrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego.

Zdarzają się przypadki, kiedy w urzędach gmin informacje o wygranych przetargach czy udzielonych koncesjach ukazują się z wielomiesięcznym czy nawet wieloletnim opóźnieniem. W porównaniu z krajami zachodniej Europy jesteśmy państwem mało transparentnym dla obywateli. Taka polityka ma na celu ukrywanie niewygodnych danych, szkoda tylko, że robi się to za nasze pieniądze – mówi Paweł Soloch.

Więcej o szczepieniach i niepożądanych odczynach poszczepiennych można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „Stop NOP”. (TUTAJ)
ZOBACZ TAKŻE:
Wykaz preparatów wycofanych z obrotu w samym roku 2013 i 2014 dostępny jest na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

ZOBACZ TAKŻE:
Wykaz preparatów wycofanych z obrotu w samym roku 2013 i 2014 dostępny jest na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje

Źródło: Nasz Dziennik

03-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)