Społeczność międzynarodowa w dniu 10 października obchodzi Święto Drzewa. Jest ono zauważalne w szkołach i… w lesie. W tym roku przebiega ono pod hasłem „Drzewo Wolności” Leśnicy z Nadleśnictwa Dukla i przedstawiciele Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w Krościenku Wyżnym wezmą udział centralnych uroczystościach w Warszawie.
– Odbierzemy dyplom potwierdzający bardzo wysokie notowania społeczne dębu „Wincentego”, który zdobył drugie miejsce w ostatniej edycji plebiscytu Drzewo Roku. To jednocześnie najwyżej ocenione przez internautów drzewo w Lasach Państwowych – przypomniała Wiesława Żywiec z Nadleśnictwa Dukla.
W przeddzień tego wydarzenia na obelisku przy dębie młodzi rzeźbiarze z Liceum Plastycznego w Krośnie, pod kierunkiem Grzegorza Tomkowicza, nauczyciela rzeźby, wykuli stosowną informację.
– To dla nas kolejna okazja do włączenia się w promocję rodzimej przyrody, przecież wiosną wykuwaliśmy na tym obelisku napis „Dąb WINCENTY pamięci Wincentego Pola”, a dziś możemy uwiecznić jego drugie miejsce w krajowym plebiscycie – mówił Grzegorz Tomkowicz.
– To również sposobność, by w terenie poćwiczyć umiejętność posługiwania się dłutem i młotkiem kamieniarskim przez naszych uczniów.
Dąb „Wincenty”, jako jedyne drzewo z Podkarpacia, znalazł się wśród 16 finalistów plebiscytu na Drzewo Roku 2014 i zajął drugie miejsce, zdobywając prawie 4700 głosów.
Leśnicy z podkarpackich nadleśnictw przeprowadzą tego dnia spotkania z młodzieżą w szkołach i w lesie, sadzą drzewa. Leśnicy z Nadleśnictwa Dynów są zaproszeni na uroczysty apel z okazji święta. Zaprzyjaźniony Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie będzie sadził tym dniu drzewa przed swoją siedzibą.
Nadleśnictwo Cisna zamierza przeprowadzić akcję wspólnego sadzenia lasu z młodzieżą. Najpierw wraz z uczniami szkoły podstawowej posadzą przyszły las bukowy. Zakończenie spotkania odbędzie się przy wspólnym ognisku, pieczeniem kiełbasy. Do akcji edukacyjnej włączyli się też ludzie lasu z Baligrodu. Z kolei leśnicy w Nadleśnictwie Lutowiska przewidzieli na ten dzień spotkanie przy rezerwacie „Hulskie”, gdzie zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający profesora Stefana Myczkowskiego, wybitnego propagatora ekologii lasu.
Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz