REKLAMA
REKLAMA

Dziecięce zawieszki z niebezpiecznymi ftalanami

Badania laboratorium Izby Celnej w Przemyślu potwierdziły, że zatrzymane podczas kontroli celnej zawieszki, będące częścią zestawów do wyplatania bransoletek, zawierają niebezpieczne ftalany. W badanych próbkach ich zawartość przekroczyła aż 120 razy dopuszczalną normę.

300 zestawów do robienia bransoletek gumowych zostało zgłoszonych do odprawy celnej w Oddziale Celnym w Rzeszowie początkiem października br. Służba Celna przywiązuje dużą uwagę do bezpieczeństwa produktu który ma być dopuszczony do obrotu, dlatego też, funkcjonariusze postanowili dokładniej przyjrzeć się pochodzącym z Chin zabawkom. Celnicy pobrali próbki i wysłali je do badań laboratoryjnych, pod kątem zawartości niebezpiecznych substancji.

Dzięki badaniom laboratoryjnym niebezpieczne akcesoria nie trafią do dzieci

Badania  laboratoryjne przemyskiej Izby Celnej wykazały, że wątpliwości funkcjonariuszy przyjmujących zgłoszenie celne okazały się słuszne. W zawieszkach, będących częścią większych zestawów, analitycy Służby Celnej stwierdzili, że dopuszczalna norma ftalanu di-2-etyloheksylu (DEHP) została przekroczona 120 razy.

Służba Celna powiadomiła Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie o imporcie zabawek zawierających szkodliwą substancję. Mając na względzie wyniki badań przeprowadzonych przez Służbę Celną, Powiatowy Inspektor Sanitarny  uznał, że produkt nie może być wprowadzony do obrotu.

Z uwagi na możliwość popełnienia przestępstwa Służba Celna powiadomiła również Prokuraturę Rejonową w Rzeszowie o próbie wprowadzenia do obrotu towaru szkodliwego dla zdrowia ludzkiego.

Zawieszki zgłoszone zostały do odprawy wraz z całym zestawem do robienia bransoletek gumowych

Związki z grupy ftalanów, czyli estrów kwasu ftalowego, mogą być obecne w niewielkich ilościach w zabawkach z tworzyw sztucznych, nadając im m.in. elastyczność i plastyczność. Ich dopuszczalne stężenie wynosi 0,1 proc. masy zabawki. Na ich szkodliwe działanie wrażliwe są kobiety w ciąży, noworodki i małe dzieci. Występowanie tych związków w stężeniach wyższych niż dopuszczalne jest niebezpieczne szczególnie dla dzieci z uwagi na ich wpływ na gospodarkę hormonalną, w szczególności na rozrodczość. Badania wskazywały również, że DEHP ma związek  m.in. z niską wagą urodzeniową, autyzmem oraz hamowaniem produkcji testosteronu.

IC Przemyśl

26-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)