REKLAMA
REKLAMA

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba wiceprzewodniczącym Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego

Europoseł Tomasz Poręba w obecnej kadencji PE będzie sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Transportu (TRAN). W zakresie kompetencji komisji są między innymi zasady wydawania środków na rozwój wspólnej polityki transportu kolejowego, drogowego, śródlądowego, morskiego i powietrznego.

Sprawowanie funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Transportu to przede wszystkim okazja, aby na jej forum zabiegać o sprawy infrastrukturalne ważne dla Polski w szczególności dla Podkarpacia.

Polska wschodnia jest zaniedbana, jeśli chodzi o inwestycje na budowę dróg i autostrad. Wystarczy spojrzeć jak niewiele zrobił obecny rząd z realizacją kluczowego dla całej Polski wschodniej projektu szlaku komunikacyjnego Via Carpathia. Znam dobrze tę kwestię, bo zajmuje się nią od samego początku, kiedy wpłynęła ona do Komisji Transportu oraz Komisji Petycji PE i nadal będzie ona jednym z priorytetów mojej pracy w komisji – deklaruje europoseł Tomasz Poręba.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Rzeszowie Tomasz Poręba przypomniał również, że w ostatnich miesiącach z jego inicjatywy Parlament Europejski postanowił ponownie zająć się kwestią budowy szlaku Via Carpathia. W ubiegłym roku do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła petycja od jednego z mieszkańców Stalowej Woli w sprawie budowy szlaku Via Carpathia w Polsce zwanego S19. Petycja trafiła do opinii Komisji Europejskiej, która orzekła, że możliwe jest wybudowanie tej drogi ze środków UE a z inicjatywą w tej sprawie powinien wystąpić polski rząd. Podczas konferencji prasowej europoseł Tomasz Poręba przedstawił odpowiedź minister Bieńkowskiej w tej sprawie, która w jego opinii jest bardzo wymijająca.

W odpowiedzi premier Bieńkowskiej dowiadujemy się, że prawie cztery lata po ogłoszeniu deklaracji o przebiegu szlaku Via Carpathia, powstają jedynie pojedyncze odcinki dróg i autostrad. Na budowę niektórych odcinków przetargi planowane są dopiero na 2015 rok, a perspektywa ukończenia wielu z nich to dopiero rok 2050. Istnieje ryzyko, że przyznane Polsce w perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 środki na infrastrukturę w znikomym stopniu będą wykorzystane na budowę dróg i autostrad na Podkarpaciu i we wschodnich województwach. Tymczasem to właśnie tutaj mamy deficyt dobrych połączeń komunikacyjnych, a bez nich Polska wschodnia nie będzie się rozwijać – podkreśla Tomasz Poręba.

Europoseł Tomasz Poręba podkreślił, że Jako wiceprzewodniczący Komisji Transportu PE będzie zabiegał o skuteczne i konkretne działania w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków unijnych na budowę dróg i autostrad, a w szczególności w nadrabianiu zaległości w budowie Via Carpathia.

Odpowiedź minister Elżbiety Bieńkowskiej do Erminy Mazzoni Przewodniczącej Komisji Petycji PE w sprawie Via Carpathia

źródło: materiały nadesłane

07-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)