REKLAMA
REKLAMA

„Festyn zdrowia” w Gimnazjum w Niebieszczanach (ZDJĘCIA)

W Gimnazjum  w Niebieszczanach odbył się „Festyn zdrowia” –  uroczystość finalizowała realizację projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”, którego celem stało się upowszechnienie i propagowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów oraz w środowisku lokalnym.

Należy nadmienić, że Gimnazjum Niebieszczanach jako jedyne na terenie Gminy i Miasta Sanoka zaangażowało się w realizację tego projektu. Aktywnie włączyli się oczywiście uczniowie gimnazjum tworzący tzw. „Bananowy song” pod opieką nauczycieli koordynatorów: Iwony Burdziak-Piecuch i Katarzyny Marzec oraz rodzice.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się wójt gminy Sanok Anna Hałas, sekretarz Paweł Wdowiak, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Agnieszka Marszałek, radni Bogumiła Bobola, Marta Myćka, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół podstawowych z Prusieka i Niebieszczan, kierownik działu Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej.

Podczas festynu był czas na naukę i zabawę. Wykłady i pogadanki wygłosili zaproszeni goście. Tadeusz Rolnik z Niebieszczan, właściciel ekologicznego gospodarstwa, orędownik zdrowego odżywiania propagujący uprawę i wykorzystanie pszenicy orkiszowej oraz rośliny zwanej nostrzykiem, barwnie i ciekawie opowiadał oraz własnoręcznie upiekł bułeczki i chleb. Elżbieta Czaja z Koła Gospodyń w Lalinie snuła opowieść o pierogach razowych, które trafiły na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych jako pierwszy zarejestrowany produkt tradycyjny w Powiecie Sanockim. A studenci z Instytutu Medycznego  PWSZ w Sanoku pod opieką Pawła Dorotniaka przybliżyli obecnym zasady i przykłady zdrowego żywienia i trybu życia.

Jednym z założeń konkursowych „Czasu na zdrowie” była prezentacja filmów edukacyjnych, która miała miejsce także w czasie festynu.

Młodzież wzięła udział w konkursach i zabawach: były m.in. podchody polegające na znalezieniu w ukrytych miejscach owoców i warzyw, rozpoznawanie ich po kształcie, zapachu, ewentualnie smaku, czy zjadanie jabłka na czas, a także konkurs wiedzy.

Ważnym elementem prezentacji stał się stół ze zdrowymi przekąskami, na którym obok owoców i sałatek warzywnych znalazły się szaszłyki z owoców i warzyw, ciasteczka owsiane, ciasto marchewkowe, lody truskawkowe, muffiny z owocami, pierogi razowe z Lalina, a najbardziej chyba smakował domowy chleb i żółty ser. W przygotowanie smakołyków włączyli się nie tylko uczniowie, ale ich mamy oraz nauczyciele.

Dla „Banowego songu” i koordynatorów projektu to jeszcze nie koniec, ponieważ do końca roku szkolnego muszą przygotować raport z tego wydarzenia i przesłać go w wersji elektronicznej na adres organizatora projektu. Potem pozostanie już tylko czekać na wyniki II etapu konkursu „Czas na zdrowie” i trzymać kciuki. Niezależnie jednak od jego wyników uczniowie i koordynatorzy projektu są zgodni: „w następnym roku  będzie jeszcze lepiej, bo teraz już wiemy, że we wrześniu znów zaangażujemy się w „Czas na zdrowie”.

Organizatorzy festynu pragną złożyć szczególne podziękowanie: Agnieszce Marszałek – kierownikowi Referatu Ochrony Środowiska Gminy Sanok za wsparcie finansowe, Marianowi Czubkowi za pomoc w pozyskaniu funduszy, Tadeuszowi Rolnikowi za przygotowanie prezentacji, Elżbiecie Czai za wyśmienite pirogi razowe, Pawłowi Dorotniakowi za przygotowaną prezentację o BMI, wszystkim mamom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku, dyrektor Gimnazjum w Niebieszczanach i koleżankom z grona pedagogicznego za wsparcie i pomoc w przygotowaniu przekąsek.

źródło: materiały nadesłane

17-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)