REKLAMA
REKLAMA

Tablice elektroniczne przy sanockich przystankach. Miasto wprowadza nowy system informacji pasażerskiej (ZDJĘCIA)

Miasto Sanok, poprzez Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, wprowadza System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Tym nowoczesnym narzędziem obsługi ruchu pasażerskiego objętych zostanie 7 przystanków Miejskiej Komunikacji Samochodowej.

Miasto Sanok sukcesywnie poprawia jakość świadczonych usług przewozowych, stąd wprowadzony system nowoczesnej, elektronicznej informacji pasażerskiej na przystankach MKS.

Na jakość usług przewozowych miejskiego transportu publicznego wpływa wiele czynników. Jednym z ważnych kryteriów oceny transportu w miastach jest jego dostępność. To kryterium uwzględnia między innymi informację dostarczoną pasażerowi.

Dobry system informacji pasażerskiej to taki, który przy wykorzystaniu kilku mediów zapewnia pasażerowi łatwy i szybki dostęp do informacji we wszystkich miejscach, w których może tych informacji podczas podróży potrzebować. Wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tego nowoczesnego rozwiązania, jakim jest system elektronicznej informacji pasażerskiej. Mamy nadzieję, że ułatwi on sanoczanom korzystanie z komunikacji miejskiej. Warto dodać, że systemy takie z powodzeniem funkcjonują w wielu miastach – mówi dr Wojciech Blecharczyk, burmistrz Sanoka.

Systemem zostanie objętych 7 głównych przystanków komunikacji miejskiej, obsługujących największą ilość linii oraz pasażerów, przy:
– ul. Beksińskiego,
– ul. Jagiellońska,
– ul. Jana Pawła II (SPGK),
– ul. Kościuszki (DH),
– ul. Kościuszki (Poczta),
– ul. Rymanowska (Cmentarz Centralny),
– ul. Staszica (centrum handlowe).

Nowy system będzie dopełnieniem istniejącej statycznej informacji, w postaci tradycyjnych rozkładów jazdy, dostępnych na przystankach oraz na stronie internetowej SPGK.

Nowy system wykorzystuje dwa rodzaje mediów, dzięki którym możemy otrzymać informację o rozkładzie jazdy: tablice elektroniczne oraz Internet. W systemie informacji dynamicznej kierowca wyjeżdżając z zajezdni loguje się w systemie informatycznym autobusu. Urządzenie komunikacyjne w pojeździe określa swoją bieżącą pozycję GPS i dane przesyła do Centralnego Systemu Informatycznego MKS. Przetworzone dane są z kolei przekazywane do elektronicznych tablic informacyjnych na przystankach oraz do sieci internetowej na stronie: http://www.rozkladjazdy.spgk.com.pl/ dostępnej również w telefonach komórkowych. Na tablicach przystankowych podawany jest rzeczywisty czas oczekiwania na autobus danej linii. Każda tablica przystankowa wyposażona jest w urządzenie głośnomówiące uruchamiane przyciskiem na słupie konstrukcyjnym. Lektor odczytuje bieżące informacje pokazywane na tablicy.

System informacji Pasażerskiej w Internecie pozwala pasażerom na obserwowanie w czasie rzeczywistym położenia autobusów na trasach. Po kliknięciu na zakładkę uruchamiającą tryb wyszukiwania na stronie http://www.rozkladjazdy.spgk.com.pl/ oraz po wybraniu numeru linii i kierunku, na tle mapy pokazywana jest trasa linii z przystankami oraz piktogramem poruszającego się autobusu z uwzględnieniem ewentualnych opóźnień i przyśpieszeń. Ponadto po kliknięciu na dowolny przystanek, na mapie pojawia się wirtualna tablica przystankowa na wzór tej rzeczywistej, przedstawiająca zarówno ogólny rozkład jazdy, jak i godziny odjazdu poszczególnych linii komunikacyjnych w najbliższym czasie.

Dodatkowo w 8 najnowszych autobusach MKS zostały zainstalowane elektroniczne tablice wewnętrzne informujące o najbliższych przystankach, zaopatrzone dodatkowo w funkcję zapowiedzi głosowych: przystanku obecnego, następnego oraz kierunku, w którym jedzie autobus.

Na razie system jest jeszcze w fazie testowej, więc prosimy pasażerów o wyrozumiałość i cierpliwość.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

17-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook