REKLAMA
REKLAMA

Już w sobotę 9. Sanockie Spotkanie Miłośników Austro-Węgier

SANOK / PODKARPACIE. Kolejne, już IX Sanockie Spotkanie Miłośników Austro-Węgier przed nami. Już w sobotę, o godzinie 12:00  spotkamy się znów przy ławeczce z dzielnym wojakiem Szwejkiem na sanockim deptaku.

Organizowane przez nas wystawy odbywały się zawsze w Bibliotece w Sanoku. Ale plany planami, a życie życiem – remont Biblioteki nie zakończy się przed końcem września.

Pomoc przyszła ze strony Muzeum Historycznego w Sanoku. Dyrektor Wiesław Banach, po krótkiej rozmowie telefonicznej wyraził zgodę na udostępnienie nam Sali Gobelinowej na Zamku. O takim rozwiązaniu nawet nie marzyłem… Sala, przystosowana właśnie do konferencji, odczytów, w pełni wyposażona w urządzenia, modnie zwanymi multimedialnymi, cokolwiek by to nie znaczyło, na nasze skromne potrzeby będzie idealna. No to do rzeczy…

Prelekcje, jakie Koledzy wygłoszą tego dnia, będą obracały się wokół obiektów architektury militarnej – czyli twierdz, fortyfikacji i koszar.

W tym roku udało się namówić do wzięcia udziału w Spotkaniu i wygłoszenia referatu pracownika Muzeum Historycznego, SANOCZANINA, Pana Andrzeja Romaniaka. Jego prelekcja jest tym ważniejsza, że oprowadzi nas po zabytkach militarnych Monarchii, jakie pozostały w Sanoku. Moim cichym marzeniem było to, żeby coraz więcej osób z Sanoka aktywnie włączyło się w to, co było naszym celem od początku – przybliżanie historii miasta i regionu mieszkańcom Sanoka. Pan Andrzej Romaniak jest osobą, która na pewno zrobi to dobrze…

Kolega Marcin Mikulski z Krakowa przedstawi nam dość intrygujące zagadnienie – Wiedeń jako twierdza w okresie I wojny. Czy przewidywano uderzenie wojsk nieprzyjacielskich na Wiedeń, czy co?  Ale o tym na Spotkaniu… Krótko o Koledze Marcinie – rocznik 1973, historyk, absolwent Instytutu Historii UJ, autor około 10 artykułów na temat fortyfikacji, pracuje obecnie nad książką o Twierdzy Kraków.

Kolejny referujący to Kolega Sławomir Kułacz. Przedstawi swoją książkę „Wojskowe i wojenne listy braci Lejów 1913-1917”. Wyskakuje ta pozycja trochę poza główny nurt twierdzowo-fortalicyjny, ale przecież bracia musieli przejść przez koszary, więc…  Jest to opracowanie korespondencji czterech braci z Gillershofu koło Leżajska. Trafili do jarosławskich 90. Pułku Piechoty i 34. Pułku Piechoty Landwery. We wstępie do książki prof. UJ, Michał Baczkowski, napisał:
„Nie dowiadujemy się z niej, rzecz jasna, o wielkich wydarzeniach historii, tylko o problemach dotyczących mieszkańców galicyjskiej wsi w realiach Wielkiej Wojny. Ta mikrohistoria jest wszakże w wielu aspektach ciekawsza od publikacji kolejnych pamiętników ważnych niegdyś, a obecnie zapomnianych, mężów stanu.”

O Koledze Sławomirze słów kilka – rocznik 1987, z wykształcenia anglista, doktoryzuje się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, ale historia to jego pasja, której napewno nie porzuci dla języka fajfokloków…

No i na zakończenie „clou” dnia – referat Kolegi Tomasza Idzikowskiego „Twierdza Przemyśl od wojny krymskiej do I wojny światowej”.  Jako wybitny znawca tematu Twierdzy Przemyśl Tomasz Idzikowski zaprezentował się w książce „Twierdza Przemyśl”, wydanej w tym roku, więc mogę powiedzieć, że referat zapowiada się niewątpliwie ciekawie. Teraz słów kilka, które napisał o sobie Kolega Tomasz, rocznik 1973: „Książka przede wszystkim miała na celu periodyzację budowy poszczególnych dzieł obronnych twierdzy, bo mnie szlag trafił, że nawet tak prosta rzecz jest nieogarnięta 100 lat po wojnie. Oparta jest na ok. 5 tysiacach stron dokumentów archiwalnych, raportach z budowy, raportach z inspekcji twierdzy przez generalnego inspektora inżynierii, protokołach komisji fortyfikacyjnych, itd. Materiały do książki z archiwum w Wiedniu ściągam od końca lat 90-tych. Do książki weszło kilka procent tego co ściągnąłem.” Na Spotkaniu będzie promocja książek Kolegi Sławomira Kułacza i Kolegi Tomasza Idzikowskiego. Będzie można gratis otrzymać autografy obu Autorów na zakupionych pozycjach. Książkę „Twierdza Przemyśl” będzie można nabyć po cenie PROMOCYJNEJ,  jak poinformował jej wydawca, krośnieńskie wydawnictwo Arete II.

Prelekcjom towarzyszyć będzie wystawa pamiątek z czasów Monarchii z kolekcji prywatnej mieszkańca Sanoka oraz ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Mogę zdradzić, że będą to głównie elementy umundurowania i uzbrojenia (broń biała) z epoki oraz zdjęcia i dokumenty. Niestety, wystawa będzie dostępna tylko w czasie Spotkania.

Będzie także przedstawiciel „feldposty” z reprintem pocztówki propagandowej z I wojny z pamiątkowymi stemplami – oczywiście pocztówka będzie do nabycia.

W drugim dniu Spotkania, około południa, zasiądziemy w gościnnym ogródku Karczmy „Jadło Karpackie” na Rynku – kto będzie mógł, przywiezie do sprzedaży, wymiany, pokazania drobiazgi z epoki.

Wszystkich zainteresowanych Monarchią Austro-Węgierską, fortyfikacjami, a przede wszystkim historią – zapraszamy.

materiały nadesłane

02-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)