REKLAMA
REKLAMA

Izraelczycy chcą współpracować z Sanokiem (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sanok oraz izraelskie miasto Kiryat Ono podpisały list intencyjny dotyczący partnerstwa. Odbyło się to 28 marca w Urzędzie Miasta Sanoka.

Obydwa miasta współpracują ze sobą nie od dziś. Wspólne kontakty nawiązano 4 lata temu z inicjatywy Burmistrza Sanoka dr Wojciecha Blecharczyka, przy wydatnej pomocy Abrahama Wernera, sanoczanina z pochodzenia, który po II wojnie światowej wyemigrował do Palestyny, a obecnie mieszka w Kiryat Ono. Dopiero nowe władze tego miasta z zainteresowaniem odebrały propozycję zacieśnienia wspólnych kontaktów, z którą wyszli gospodarze Sanoka. Efektem tego była niedawna wizyta w Sanoku burmistrza Kiryat Ono – Izraela Gala oraz jego zastępcy Rona Malki. Goście mieli okazję poznać różne aspekty życia miejskiego, zobaczyli najważniejsze atrakcje Sanoka, miejskie inwestycje, odwiedzili także niektóre szkoły, gdyż to właśnie na wymianie młodzieży szkolnej bardzo im zależy. Zainteresowani są tym także gospodarze Sanoka.

Jako władze Sanoka dostrzegamy ogromny kapitał, jakim jest edukacja. Zapewnienie zaś możliwości wyjazdu sanockich uczniów poza granice kraju i zetknięcie się z inną kulturą, pozwala rozwijać młodym ludziom horyzonty, a także zdobywać nowe doświadczenia. Dlatego będziemy szukać programów, które umożliwiłyby sfinansowanie wymiany młodzieży między Sanokiem a naszym izraelskim partnerem, gdyż nie ukrywam, że jest to spory koszt – mówi dr Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Sanoka.

Jednak nie tylko o takich formach współpracy rozmawiano, co znalazło odzwierciedlenie w podpisanym przez burmistrza Sanoka i burmistrza Kiryat Ono liście intencyjnym. Władze biorą pod uwagę także współpracę np. na polu kulturalnym, sportowym, czy gospodarczym. Obydwa miasta planują w przyszłości podpisać umowę partnerską, oczywiście po wcześniejszej akceptacji przez rady miast.

Warto dodać, że położone niedaleko Tel Awiwu Kiryat Ono jest nieco mniejsze niż Sanok i o wiele młodsze, gdyż początki osadnictwa sięgają tu roku 1939. Natomiast ze słów jego gospodarzy wynika, że ok. 7% mieszkańców tego miasta ma polskie korzenie.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

01-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook