REKLAMA
REKLAMA

Jest decyzja. Wybory samorządowe 16 listopada

SANOK / PODKARPACIE. 16 listopada (niedziela) Polacy udadzą się do lokali wyborczych, aby wziąć udział w wyborach samorządowych. Wybierzemy zatem nowych prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych: miejskich, powiatowych i wojewódzkich. II tura wyborów zaplanowana została na 30 listopada.

Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie dotyczące terminu wyborów samorządowych 2014. I tura odbędzie się 16 listopada, a ewentualna II tura dwa tygodnie później. Rozegrana zostanie w tych miejscowościach, gdzie żaden z kandydatów na prezydenta, burmistrza czy wójta nie uzyska ponad 50% głosów.

Do 27 października osoby niepełnosprawne mogą wyrazić chęć oddania głosu poprzez korespondencję. 7 listopada to ostatni dzień na wnioskowanie o uprawnienie do głosowania swojego pełnomocnika. Takie prawo przysługuje osobom niepełnosprawnym oraz tym, które w dniu głosowania będą miały ukończony 75 rok życia.

Wybory do rad gmin po raz pierwszy (wykluczając miasta na prawach powiatu) rozegrają się w jednomandatowych okręgach wyborczych. W każdym z nich będzie do uzyskania jeden mandat; otrzyma go ten polityk, który zdobędzie największe poparcie. Każdą gminę podzielono natomiast na tyle okręgów wyborczych, ile mandatów jest do obsadzenia w danej radzie (liczba mandatów odnosi się do liczby zamieszkałych w poszczególnych gminach). W naszym mieście wybierzemy 21 radnych.

Frekwencja w Sanoku w roku 2010 wyniosła 40,5%. Była niższa o 7,04% od średniej wojewódzkiej.

Adam Zoszak

 

22-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)