REKLAMA
REKLAMA

Już nam szumi „Lasumiła”

BIESZCZADY / PODKARPACIE. „Lasumiła” to imię najgrubszej polskiej jodły, rosnącej w lasach Nadleśnictwa Baligród, w masywie Łopiennika w Bieszczadach. Wybrano je spośród 282 propozycji nadesłanych przez 167 osób z całego kraju.

Propozycje imion nadeszły z całej Polski – były listy z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Szczecina, ale też z maleńkich miejscowości. Rozmaitość nazw zaskoczyła jurorów, którzy długo debatowali, ważąc argumenty. Wiele było propozycji sportowych, związanych z niedawnymi igrzyskami: „Olimpijka”, „Justyna”, „Kamila”, „Łyżwiarka”, „Bródka” itp., jak również nawiązujących do potęgi drzewa: „Olbrzymka”, „Gruba Berta”, czy też do aspektów kulturowych: „Łemkini”, „Trembita”, „Gozdawa”, „Balówna”. Ostatecznie przyjęto propozycję zupełnie nowatorską i słowotwórczą.

Imię „Lasumiła” jest zupełnie nowym słowem, nawiązującym do starosłowiańskich imion, ale podstawą mocno związanym z lasem. Budzi też pozytywne skojarzenia. Jednocześnie imię jest zupełnie wyjątkowe, tak jak nasza jodła – powiedział Wojciech Głuszko, przewodniczący jury.

Z nadejściem wiosny planujemy imprezę edukacyjną, w trakcie której będziemy chcieli zaakcentować swego rodzaju „chrzest” drzewa czy też koronację na królową bieszczadzkiego lasu. Na matkę chrzestną zaprosimy też autorkę imienia jodły, którą jest Małgorzata Niwa z Żarek koło Chrzanowa – dodaje nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród.

„Lasumiła” ma 519 cm w obwodzie i 35 m wysokości. Rośnie w lasach gospodarczych, a więc podlegających normalnemu użytkowaniu. Ma status pomnika przyrody.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: materiały nadesłane

10-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)