REKLAMA
REKLAMA

Likwidacja Straży Granicznej w Sanoku. Realne zagrożenie, czy przedwczesny alarm?

SANOK. Wciąż głośno o placówce Straży Granicznej w Sanoku. Na łamach portalu Esanok.pl publikowaliśmy pisma przesłane przez europosła Tomasza Porębę oraz posła Bogdana Rzońcę . Dzisiaj, swoje stanowisko w sprawie przedstawia  europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Symptomy świadczące o zagrożeniu likwidacją sanockiej placówki zauważyli: europoseł PiS Tomasz Poręba oraz poseł PiS Bogdan Rzońca. Pisaliśmy o tym w następujących artykułach:

TOMASZ PORĘBA: Apeluję do szefa MSW o powstrzymanie działań zmierzających do likwidacji placówki Straży Granicznej w Sanoku

Poseł Bogdan Rzońca zabiera głos w sprawie działań zmierzających do likwidacji placówki Straży Granicznej w Sanoku

Niepokojące nastroje wokół sanockiego oddziału Straży Granicznej studzi eurodeputowana PO Elżbieta Łukacijewska, która w lutym wystąpiła do Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Dominika Tracza, z prośbą o udzielenie wyjaśnień w sprawie jednostki zlokalizowanej w grodzie Grzegorza.

W odpowiedzi (z dnia 7.03.2014), szef struktur przekazuje między innymi taką informację:
„Obecna struktura Placówki SG w Sanoku, w aktualnym kształcie jest ostateczna i nie będzie podlegać w najbliższym czasie większym zmianom etatowym”.

Komendant Główny SG odnosi się również do obaw o obniżenie rangi placówki straży granicznej oraz przejścia granicznego w Krościenku, zapewniając, iż nie są podejmowane żadne działania potwierdzające powyższe doniesienia. Wręcz przeciwnie – liczba zatrudnionych w w/w placówce funkcjonariuszy systematycznie wzrasta – czytamy w informacji przesłanej przez biuro europosłanki Łukacijewskiej.

Odpowiedź Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Dominika Tracza udzielona europosłance PO Elżbiecie Łukacijewskiej

Do korespondencji europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej z gen. bryg. SG Dominikiem Traczem odnosi się poseł PiS Bogdan Rzońca.

Cieszę się, że eurodeputowana Elżbieta Łukacijewska interesuje się tak ważnym tematem, ale nie powinna być zadowolona z odpowiedzi udzielonej przez gen. bryg. SG Dominika Tracza. Jest ona wymijająca i potwierdzająca status quo. Tymczasem, rzeczywistość skrzeczy – zaznacza Bogdan Rzońca i dodaje:

Komendant główny mówi, że obecna struktura sanockiego oddziału, w aktualnym kształcie jest ostateczna. To bardzo niepokojąca informacja, ponieważ po redukcji etatów z 90 do 50 we wrześniu 2013 roku, placówka nie może rzetelnie wykonywać powierzonych zadań.

Ponadto, strażnicy graniczni staną przed wyzwaniem, jakim będzie wejście w życie od 01.05.2014r. ustawy o cudzoziemcach, która poszerza zakres kompetencji funkcjonariuszy, nakładając dodatkowe obowiązki związane z pracą administracyjną. Przecież tu nie chodzi o biurokrację, tylko o realne i praktyczne działania w terenie.

Poseł Bogdan Rzońca przekazał swoje spostrzeżenia w interpelacji, którą skierował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, naświetlając między innymi wydarzenia z 24.03. 2014 w Jaśle, gdzie w środku miasta z samochodu ciężarowego zarejestrowanego w Grecji wyskoczyło pięciu obywateli Pakistanu usiłujących dotrzeć na teren Niemiec.

Pozyskałem również informację, że Straż Graniczna w Sanoku zostanie wzmocniona kadrowo (8 etatów), a także będzie mogła korzystać z zaplecza technicznego, ponieważ otrzyma 200 tys. zł na remonty. To dobry sygnał, ale satysfakcję ze skuteczności naszych działań będziemy mieli dopiero po zrealizowaniu tych planów – mówi Bogdan Rzońca.

foto: BOSG

źródło: Red., materiały nadesłane

27-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij