REKLAMA
REKLAMA

Likwidacja Straży Granicznej w Sanoku. Realne zagrożenie, czy przedwczesny alarm?

SANOK. Wciąż głośno o placówce Straży Granicznej w Sanoku. Na łamach portalu Esanok.pl publikowaliśmy pisma przesłane przez europosła Tomasza Porębę oraz posła Bogdana Rzońcę . Dzisiaj, swoje stanowisko w sprawie przedstawia  europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Symptomy świadczące o zagrożeniu likwidacją sanockiej placówki zauważyli: europoseł PiS Tomasz Poręba oraz poseł PiS Bogdan Rzońca. Pisaliśmy o tym w następujących artykułach:

TOMASZ PORĘBA: Apeluję do szefa MSW o powstrzymanie działań zmierzających do likwidacji placówki Straży Granicznej w Sanoku

Poseł Bogdan Rzońca zabiera głos w sprawie działań zmierzających do likwidacji placówki Straży Granicznej w Sanoku

Niepokojące nastroje wokół sanockiego oddziału Straży Granicznej studzi eurodeputowana PO Elżbieta Łukacijewska, która w lutym wystąpiła do Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Dominika Tracza, z prośbą o udzielenie wyjaśnień w sprawie jednostki zlokalizowanej w grodzie Grzegorza.

W odpowiedzi (z dnia 7.03.2014), szef struktur przekazuje między innymi taką informację:
„Obecna struktura Placówki SG w Sanoku, w aktualnym kształcie jest ostateczna i nie będzie podlegać w najbliższym czasie większym zmianom etatowym”.

Komendant Główny SG odnosi się również do obaw o obniżenie rangi placówki straży granicznej oraz przejścia granicznego w Krościenku, zapewniając, iż nie są podejmowane żadne działania potwierdzające powyższe doniesienia. Wręcz przeciwnie – liczba zatrudnionych w w/w placówce funkcjonariuszy systematycznie wzrasta – czytamy w informacji przesłanej przez biuro europosłanki Łukacijewskiej.

Odpowiedź Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Dominika Tracza udzielona europosłance PO Elżbiecie Łukacijewskiej

Do korespondencji europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej z gen. bryg. SG Dominikiem Traczem odnosi się poseł PiS Bogdan Rzońca.

Cieszę się, że eurodeputowana Elżbieta Łukacijewska interesuje się tak ważnym tematem, ale nie powinna być zadowolona z odpowiedzi udzielonej przez gen. bryg. SG Dominika Tracza. Jest ona wymijająca i potwierdzająca status quo. Tymczasem, rzeczywistość skrzeczy – zaznacza Bogdan Rzońca i dodaje:

Komendant główny mówi, że obecna struktura sanockiego oddziału, w aktualnym kształcie jest ostateczna. To bardzo niepokojąca informacja, ponieważ po redukcji etatów z 90 do 50 we wrześniu 2013 roku, placówka nie może rzetelnie wykonywać powierzonych zadań.

Ponadto, strażnicy graniczni staną przed wyzwaniem, jakim będzie wejście w życie od 01.05.2014r. ustawy o cudzoziemcach, która poszerza zakres kompetencji funkcjonariuszy, nakładając dodatkowe obowiązki związane z pracą administracyjną. Przecież tu nie chodzi o biurokrację, tylko o realne i praktyczne działania w terenie.

Poseł Bogdan Rzońca przekazał swoje spostrzeżenia w interpelacji, którą skierował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, naświetlając między innymi wydarzenia z 24.03. 2014 w Jaśle, gdzie w środku miasta z samochodu ciężarowego zarejestrowanego w Grecji wyskoczyło pięciu obywateli Pakistanu usiłujących dotrzeć na teren Niemiec.

Pozyskałem również informację, że Straż Graniczna w Sanoku zostanie wzmocniona kadrowo (8 etatów), a także będzie mogła korzystać z zaplecza technicznego, ponieważ otrzyma 200 tys. zł na remonty. To dobry sygnał, ale satysfakcję ze skuteczności naszych działań będziemy mieli dopiero po zrealizowaniu tych planów – mówi Bogdan Rzońca.

foto: BOSG

źródło: Red., materiały nadesłane

27-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)