REKLAMA
REKLAMA

Miasto użyczy przystanek kolejowy. Powstanie w nim Alternatywne Centrum Kultur

SANOK / PODKARPACIE. Przejęty przez samorząd miasta Sanoka przystanek kolejowy Sanok Miasto zostanie zagospodarowany. Już niedługo stanie się miejscem działalności jednej z sanockich grup artystycznych.

Miasto w listopadzie zeszłego roku nabyło nieodpłatnie prawo użytkowania wieczystego działki o pow. 0,0832 ha wraz z prawem własności zlokalizowanego na tej działce budynku przystanku kolejowego. Obok dworca głównego i przystanku Sanok Dąbrówka, jest on częścią infrastruktury kolejowej obsługującej ruch pasażerski w Sanoku. Władzom miasta zależało na tym, aby obiekt, zlokalizowany atrakcyjnie niemal w centrum miasta, został wykorzystany pod jakąś ciekawą działalność. Zachęcano do zgłaszania się z propozycjami odpowiedniego zagospodarowania tego miejsca, które Miasto użyczyłoby lub wydzierżawiło pod proponowaną działalność.
– Jakiś czas temu, jako jedyna zgłosiła się do nas grupa artystów tworząca Kolektyw „Sanok Miasto” z propozycją utworzenia tam Alternatywnego Centrum Kultur. Zaprezentowali nam ciekawą koncepcję artystyczną wykorzystania tego miejsca. Zyskała ona naszą aprobatę i zdecydowaliśmy się na użyczenie im należącego do nas przystanku Sanok Miasto – mówi Ziemowit Borowczak, zastępca burmistrza Sanoka.

foto: UM Sanok

Jak przekonują pomysłodawcy przedsięwzięcia postindustrialne przestrzenie i opustoszałe wnętrza, stanowią doskonałą, inspirującą przestrzeń do twórczych działań i animacji. Stacja Sanok Miasto ma pełnić funkcję artystycznego i animacyjnego inkubatora.
– Chcielibyśmy, żeby każdy, kto przedstawi ciekawy pomysł na: spektakl, koncert, czy inną akcję artystyczną, znalazł tu miejsce i wsparcie w jego realizacji. Bardzo liczymy na młodzież, wolontariuszy ciekawych pracy w kulturze, przyszłych twórców, czy menadżerów kultury, którzy będą mieli okazję zdobyć doświadczenie. Chcemy inspirować ludzi do własnej twórczości, stać się miejscem otwartym dla wszystkich chcących się rozwijać i twórczo wyrażać, ale także dzielić swoimi, pasjami i umiejętnościami z innymi – tłumaczy Joanna Sarnecka, jedna z inicjatorek działalności Stacji.

Będzie tutaj również miejsce na działania ekologiczne, warsztaty twórczego recyklingu, ekologicznego budownictwa, zakładania ogrodów warzywnych w miastach i na terenach poprzemysłowych. Stacja „Sanok Miasto” to także punkt w podróży, postój, pociąg do kultury, turystyka kulturowa.
– Ma zadanie zaciekawić ludzi nie tylko z Sanoka i okolic. Dla miejscowych faktycznie ma być miejscem głębszego oddechu czy szerszego spojrzenia, ale istotnym jej zadaniem jest zwrócenie uwagi na sam Sanok jako miejsce atrakcyjne dla turysty spoza regionu, spoza kraju, dla turysty kulturowego – mówi Aleksandra Rózga – członek Kolektywu.

Formalną bazę działalności grupy stanowi Fundacja Ochrony Krajobrazu i Promocji Regionów „Numinosum”, ale działać na stacji będzie także tworzone aktualnie stowarzyszenie Fest Front Kolectiff. Mile widziane będą także inne organizacje pozarządowe. Stacja może stać się miejscem oddolnej, obywatelskiej aktywności.

foto: Aleksandra Rózga (2)

Na razie jednak artyści czekają, aż zakończy się remont pomieszczeń, wykonywany na zlecenie Miasta przez grupę remontowo-budowlaną Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej. Wykonywany jest tam węzeł sanitarny, remont tynków, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na zapleczu lokalu. Prawdopodobnie na początku marca obiekt będzie gotowy i Miasto użyczy go grupie. Na czas późniejszy zaplanowano także dalszą wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz odnowienie elewacji.
– Miasto ogromnie nas wsparło przeprowadzając remont. Przed nami jednak sporo pracy. Wykończenie wnętrza, nadanie mu charakteru i przystosowanie do planowanych działań bierzemy na siebie. Piszemy projekty i staramy się aktywnie poszukiwać środków na wszystkie planowane potrzeby – dodaje Joanna Sarnecka.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

20-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook