REKLAMA
REKLAMA

Musieli wracać z powrotem na Ukrainę

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej, w trakcie prowadzonej kontroli legalności pobytu cudzoziemców w Polsce, zatrzymali 6 obywateli Ukrainy. Wszczęto wobec nich postępowanie karne, anulowano wizy oraz zobowiązano do opuszczenia terytorium Polski.

W dniu 10 maja, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Krościenku i Medyce prowadzili wspólnie działania mające na celu kontrolę legalności pobytu cudzoziemców w Polsce.

Kontrola dotyczyła również cudzoziemców korzystających ze środków transportu na międzynarodowych szlakach komunikacyjnych. W miejscowości Michałówka (powiat jarosławski), funkcjonariusze zatrzymali do kontroli busa kursującego na międzynarodowej trasie  z Sambora (Ukraina) do Pragi (Czechy). W trakcie kontroli pasażerów, okazało się, że sześcioro obywateli Ukrainy: 2- kobiety i 4-mężczyzn, posiada polską wizę krajową z prawem do pracy. W takim wypadku, zgodnie z oświadczeniem o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, pasażerowie busa mieli zgłosić się do pracy w firmach w Polsce. Jednakże, w trakcie kontroli, wszyscy przyznali, że w polskim konsulacie podstępnie wyłudzili wizy po to tylko, aby podjąć pracę zarobkową w  Czechach. Również, na granicy państwa, Ukraińcy, okazując wizę i dodatkowe dokumenty, wprowadzili w błąd funkcjonariusza Straży Granicznej co do celu i okoliczności planowanego wjazdu. Osoby te nigdy nie miały zamiaru podejmować pracy w Polsce.

W związku z tym, iż przy użyciu podstępu nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski i warunki ich pobytu były niezgodne z celem deklarowanym, obywatele Ukrainy zostali zatrzymani. Następnie, cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Dodatkowo, unieważniono wizy i wystawiono zobowiązanie do opuszczenia kraju z czasowym zakazem ponownego wjazdu.

Ukarany został również ukraiński kierowca busa, bowiem, wykonując międzynarodowe przewozy nie działał zgodnie z warunkami wcześniej zawartej umowy „Interbus”.

Aktualnie, w stosunku do zatrzymanych, Straż Graniczna prowadzi postępowania przygotowawcze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Przemyślu.

BOSG

13-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)