REKLAMA
REKLAMA

Musieli wracać z powrotem na Ukrainę

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej, w trakcie prowadzonej kontroli legalności pobytu cudzoziemców w Polsce, zatrzymali 6 obywateli Ukrainy. Wszczęto wobec nich postępowanie karne, anulowano wizy oraz zobowiązano do opuszczenia terytorium Polski.

W dniu 10 maja, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Krościenku i Medyce prowadzili wspólnie działania mające na celu kontrolę legalności pobytu cudzoziemców w Polsce.

Kontrola dotyczyła również cudzoziemców korzystających ze środków transportu na międzynarodowych szlakach komunikacyjnych. W miejscowości Michałówka (powiat jarosławski), funkcjonariusze zatrzymali do kontroli busa kursującego na międzynarodowej trasie  z Sambora (Ukraina) do Pragi (Czechy). W trakcie kontroli pasażerów, okazało się, że sześcioro obywateli Ukrainy: 2- kobiety i 4-mężczyzn, posiada polską wizę krajową z prawem do pracy. W takim wypadku, zgodnie z oświadczeniem o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, pasażerowie busa mieli zgłosić się do pracy w firmach w Polsce. Jednakże, w trakcie kontroli, wszyscy przyznali, że w polskim konsulacie podstępnie wyłudzili wizy po to tylko, aby podjąć pracę zarobkową w  Czechach. Również, na granicy państwa, Ukraińcy, okazując wizę i dodatkowe dokumenty, wprowadzili w błąd funkcjonariusza Straży Granicznej co do celu i okoliczności planowanego wjazdu. Osoby te nigdy nie miały zamiaru podejmować pracy w Polsce.

W związku z tym, iż przy użyciu podstępu nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski i warunki ich pobytu były niezgodne z celem deklarowanym, obywatele Ukrainy zostali zatrzymani. Następnie, cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Dodatkowo, unieważniono wizy i wystawiono zobowiązanie do opuszczenia kraju z czasowym zakazem ponownego wjazdu.

Ukarany został również ukraiński kierowca busa, bowiem, wykonując międzynarodowe przewozy nie działał zgodnie z warunkami wcześniej zawartej umowy „Interbus”.

Aktualnie, w stosunku do zatrzymanych, Straż Graniczna prowadzi postępowania przygotowawcze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Przemyślu.

BOSG

13-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)