REKLAMA
REKLAMA

Na Podkarpaciu rosną nowe lasy (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Warunki pogodowe sprawiły, że prace zalesieniowe i odnowieniowe w podkarpackich lasach są na ukończeniu. W tym roku szkółki leśne na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie opuściło już prawie 21 mln młodych drzewek przeznaczonych do sadzenia.

Trafiły one w większości do lasów państwowych, ale spora ich część zostanie posadzona na prywatnych gruntach, przeznaczonych do zalesień w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Na obszarze 121 ha szkółek leśnych leśnicy z terenu RDLP w Krośnie hodują obecnie 52,6 mln sadzonek. Najwięcej jest jodły (16,8 mln) i buka (12,4 mln) – gatunków dominujących w górskiej części regionu. Spory udział mają też dąb (9,4 mln) i sosna (7,3 mln), rosnące głównie na terenach nizinnych.

Nowoczesne metody hodowli sadzonek pozwalają nam uzyskiwać bardzo dobrej jakości materiał sadzeniowy, również z zakrytym systemem korzeniowym i mikoryzowany, to znaczy z zaszczepioną grzybnią, wzmacniającą sadzonkę zwłaszcza w początkowej fazie jej wzrostu w lesie – mówi Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej. – Trzeba jednak zaznaczyć, że liczba hodowanych sadzonek w naszych szkółkach jest co roku mniejsza, bowiem na naszym terenie preferujemy naturalne odnowienie lasu, coraz bardziej brakuje też gruntów porolnych przeznaczonych do zalesienia.


W roku bieżącym plan odnowień i zalesień na terenie RDLP w Krośnie zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni 1 749 ha.

 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Fot. Jerzy Sobkiewicz (Nadl. Krasiczyn)

25-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)