REKLAMA
REKLAMA

Na Podkarpaciu rosną nowe lasy (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Warunki pogodowe sprawiły, że prace zalesieniowe i odnowieniowe w podkarpackich lasach są na ukończeniu. W tym roku szkółki leśne na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie opuściło już prawie 21 mln młodych drzewek przeznaczonych do sadzenia.

Trafiły one w większości do lasów państwowych, ale spora ich część zostanie posadzona na prywatnych gruntach, przeznaczonych do zalesień w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Na obszarze 121 ha szkółek leśnych leśnicy z terenu RDLP w Krośnie hodują obecnie 52,6 mln sadzonek. Najwięcej jest jodły (16,8 mln) i buka (12,4 mln) – gatunków dominujących w górskiej części regionu. Spory udział mają też dąb (9,4 mln) i sosna (7,3 mln), rosnące głównie na terenach nizinnych.

Nowoczesne metody hodowli sadzonek pozwalają nam uzyskiwać bardzo dobrej jakości materiał sadzeniowy, również z zakrytym systemem korzeniowym i mikoryzowany, to znaczy z zaszczepioną grzybnią, wzmacniającą sadzonkę zwłaszcza w początkowej fazie jej wzrostu w lesie – mówi Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej. – Trzeba jednak zaznaczyć, że liczba hodowanych sadzonek w naszych szkółkach jest co roku mniejsza, bowiem na naszym terenie preferujemy naturalne odnowienie lasu, coraz bardziej brakuje też gruntów porolnych przeznaczonych do zalesienia.


W roku bieżącym plan odnowień i zalesień na terenie RDLP w Krośnie zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni 1 749 ha.

 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Fot. Jerzy Sobkiewicz (Nadl. Krasiczyn)

25-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)