REKLAMA
REKLAMA

Nadzwyczajny Recital Fortepianowy Lukasa Geniusasa w koncercie „Tatiana Shebanova in memoriam”

SANOK / PODKARPACIE. Laureat Konkursu Chopinowskiego w Warszawie – Lukas Geniusas w hołdzie legendarnej pianistce – Tatianie Shebanovej, która jako jedyna w historii fonografii utrwaliła dwukrotnie wszystkie dzieła Fryderyka Chopina

na CD: na fortepianie Steinway & Sons dla firmy DUX oraz na Erardzie – fortepianie historycznym z 1849 roku dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Premiera tego ostatniego, 15 płytowego albumu zapowiadana jest na wiosnę 2015 roku. Lukas Geniusas, wnuk słynnej Wiery Gornostajewej z Konserwatorium Moskiewskiego, zaprasza Państwa do przebogatego świata muzyki Rachmaninowa, ulubionego kompozytora Tatiany Shebanowej. Lukas Geniusas to pianista litewsko – rosyjski, kolejny laureat Konkursu Chopinowskiego na Forum w Sanoku obok Eugena Indjica, Philippe Giusiano, Kevina Kennera czy też Michaiła Woskriesieńskiego, ucznia legendarnego Lwa Oborina, zwycięzcy I Konkursu Chopinowskiego w 1927 r. w Warszawie.

Gospodarz koncertu: red. Adam Rozlach. Początek o godz. 19:00. (bilety: 40 zł – normalny, 30 zł – ulgowy).ZOBACZ TAKŻE:
IX Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”. Zobacz program imprezy

Młoda Filharmonia zaprasza. Najtańsze koncerty w regionieProgram koncertu:
Lukas Geniusas (Litwa/Rosja)
S. Rachmaninow  – 24 Preludia op.3, op.23, op.32

Lukas GENIUSAS – urodził się 1 lipca 1990 w Moskwie w rodzinie z wielkimi tradycjami muzycznymi. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat. Jego babcia, Wiera Gornostajewa, wybitny pedagog i profesor w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, jest do tej pory jego pierwszym nauczycielem i mentorem.Jest zdobywcą II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku oraz nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie. Lukas występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi m. in. w Hamburgu i Duisburgu w Niemczech, BBC Scottish Symphony, Kremeratą Baltica, NOSPRem w Katowicach, Filharmonią Narodową
i współpracował z wybitnymi dyrygentami. Pianista koncertował we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Polsce, Litwie, Japonii, Korei Południowej, USA, Niemczech, Chinach, Brazylii, Kanadzie i Japonii. W dniu 1 marca 2012 roku, w urodziny Fryderyka Chopina, pianista zaprezentował po raz pierwszy w historii Filharmonii Narodowej w Warszawie wszystkie trzy sonaty naszego największego kompozytora z bezpośrednią transmisją radiową w Programie II Polskiego Radia.Lukas Geniusas posiada bogaty repertuar sięgający od baroku po dzieła współczesnych kompozytorów. Lukas jest zapalonym wykonawcą muzyki kameralnej: grywa w duetach, triach, kwintetach. Jest otwarty na nowe dzieła kompozytorów współczesnych. Wydał już 4 płyty kompaktowe – ostatnio utwory Chopina solo i koncert fortepianowy e-moll z Polską Filharmonią Kameralną pd. Wojciecha Rajskiego dla wytwórni DUX.

foto: archiwum PFRK

04-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)