REKLAMA
REKLAMA

Narodowe Święto Niepodległości w Nowosielcach

NOWOSIELCE / PODKARPACIE. Tradycją jest, że jedno z najważniejszych Świąt Narodowych 11 Listopada organizuje              w naszej miejscowości Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach we współpracy ze Szkołą Podstawową w Nowosielcach, tak też było w tym roku.

9 listopada br. odbył się uroczysty koncert, który zgromadził wielu mieszkańców Nowosielec, ale także zaproszonych gości. Już dawno sala Domu Kultury w Nowosielcach nie była zapełniona tak jak tym razem. Byli najmłodsi mieszkańcy wsi, najstarsi, a przede wszystkim Ci, dla których tradycja i historia mają szczególną wartość.

Polonez w wykonaniu Regionalnego Zespołu Ludowego „Ziemia Sanocka” działającego przy OSP Nowosielce rozpoczął wspólne świętowanie, a o historii związanej z wydarzeniami z 1918 roku opowiedziała Urszula Małek Nowosielczanka, autorka „Przewodnika po historii Nowosielec”. Dlatego też w jej wystąpieniu i prezentacji znalazły się odwołania do naszej lokalnej historii i wspomnienie o Antonim Dobija, Legioniście i bohaterze Niepodległej Polski.

Uroczystość 11 Listopada to taki czas, kiedy pokazujemy swój patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny, ale także tej małej ojczyzny, jaką dla nas są Nowosielce. Dlatego w tym dniu nie mogło zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej z Nowosielec, którzy opowiedzieli historię najbardziej znanych pieśni związanych z Dniem Niepodległości. Występy artystyczne rozpoczęli uczniowie klasy „O”, a następnie klasy 3 i 6 przygotowani przez Lidię Bętkowską nauczycielkę oraz Elżbietę Burczyk Dyrektorkę Szkoły. Po nich scena domu kultury zapełniła się przedszkolakami z Niepublicznego Tęczowego Przedszkola. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły ku uciesze zebranej widowni, a przede wszystkim licznie zgromadzonych ich dziadków i rodziców. Do występu przygotowały najmłodszych: Danuta Burczyk, Małgorzata Ciupka, Kamila Nawalaniec, Magdalena Florian.

Patriotyczne uczucia budziły również tego dnia pieśni w wykonaniu grupy wokalno- instrumentalnej kierowanej przez Mieczysława Węgrzyna. Na zakończenie koncertu wystąpił  Regionalny Zespół Ludowy „Ziemia Sanocka”, który jak powiedziała prowadząca spotkanie Beata Nawalaniec, jest dumą Nowosielec. Przygotowani przez Joannę Gomułkę i Edwarda Litwina tancerze i śpiewacy wykonali wiązankę tańców rzeszowskich: „ Cebula” i „Furman”.

Święto Narodowe nie może się obyć bez narodowych barw. Dlatego organizatorzy  na zakończenie spotkania rozdali uczestnikom 50 flag z prośbą o wywieszenie ich w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Dla wielu osób opuszczających – po zakończeniu koncertu – salę widowiskową Domu Kultury, był to ważny dzień i ważne spotkanie, ponieważ wspólne świętowanie radosnych wydarzeń z naszej przeszłości zawsze budzi i będzie budzić wiarę, że Ojczyzna i jej dobro jest w naszych sercach.

Bądźmy dumni ze swojej historii i naszych Nowosielec.

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach

12-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)