REKLAMA
REKLAMA

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Policja apeluje do mieszkańców powiatu sanockiego o zwiększenie czujności oraz prawidłowe zabezpieczenie swoich domów przed włamaniem. W przypadku zauważenia nieznanych osób, które wzbudzają nasze podejrzenia co do ich uczciwości i dobrych intencji, należy zawiadomić Policję.

W razie wyjazdu poprośmy sąsiada o pomoc. Zadbajmy o wzajemne bezpieczeństwo.

W ostatnim czasie na terenie powiatu sanockiego doszło do 4 włamań do budynków prywatnych. Do zdarzeń dochodziło, gdy domowników nie było w miejscu zamieszkania. Niekiedy nawet kilkugodzinna nieobecność wystarczyła, aby włamywacz wszedł do wnętrza domu i zabrał najcenniejsze rzeczy. Łupem złodziei padały pieniądze oraz biżuteria.

Jesień i zima to czas, gdy na zewnątrz szybko robi się ciemno. Warto mieć na uwadze, że wcześnie zapadający zmrok sprzyja włamywaczom. Wystarczy chwila nieuwagi i możemy stać się ofiarą przestępstwa. Dlatego też przypominamy kilka rad, które mogą zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa.

Przede wszystkim należy zwracać uwagę, by podczas naszej nieobecności, nawet chwilowej, wszystkie okna i drzwi były dobrze pozamykane. Ważne jest również, by drzwi wejściowe były zaopatrzone w solidne zamki, natomiast balkonowe w rolety zewnętrzne. Pamiętajmy, to okazja czyni złodzieja – uchylone okno, niedomknięte drzwi. Dodatkowym i niezwykle skutecznym zabezpieczeniem może być pomoc sąsiedzka. Poprośmy sąsiada aby podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dobytek. W momencie gdy coś budzi podejrzenie należy niezwłocznie poinformować Policję. Bardzo ważne jest, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów, zapisać numer rejestracyjny samochodów itp.

Przypominamy – aby uchronić się przed włamaniem należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe zabezpieczanie domów, zamykanie drzwi oraz okien, szczególnie podczas naszej nieobecności. Nie zaszkodzi również, aby wewnątrz domu pozostawić włączone światło, może to być nawet kontaktowa lampka, która emituje delikatne światło, sugerując, że jednak ktoś znajduje się w domu. Zniechęcić złodzieja można również montując światło zewnętrzne z czujnikiem ruchu.  Nie należy pozostawiać cennych rzeczy w miejscach łatwo dostępnych i przewidywalnych dla złodzieja. Warto również zastanowić się czy dom jest odpowiednim miejscem do trzymania sporej gotówki czy też bardzo cennej biżuterii. Przede wszystkim bezcenna jest w tym przypadku pomoc sąsiedzka, polegająca na obserwacji posesji bezpośrednio sąsiadującej, szczególnie w momencie, gdy nikogo nie ma w domu. Czujne oko sąsiada, który zareaguje w momencie, gdy ktoś obcy znajduje się w okolicy pustego domu wyraźnie go obserwując, bądź często przejeżdża pobliską drogą robiąc rozpoznanie okolicy, jest jednym z najlepszych zabezpieczeń. Dlatego tez warto czasami uprzedzić sąsiada o naszej dłuższej nieobecności.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących sytuacji należy natychmiast powiadamiać Policję dzwoniąc pod numer 997.

KPP Sanok

12-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)