REKLAMA
REKLAMA

Odprawiają średnio 9 tys. pojazdów na dobę. Część z nich nie przejeżdża jednak granicy

Od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, stwierdzili podczas kontroli  granicznej ponad 4 tysiące przypadków poruszania pojazdami w złym stanie technicznym. Pojazdom takim nie zezwala się na wjazd na teren Polski.

Uprawnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej do kontroli stanu technicznego pojazdów wynikają z zapisów ustawy z dnia 12 października 1990 roku o Straży Granicznej oraz ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym.

art.129 ust. 4b pkt. 3 Prawo o ruchu drogowym
„(…) funkcjonariusze odmawiają prawa wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu, jeżeli stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi przez pojazd albo narusza wymagania ochrony środowiska”

Do najczęstszych usterek technicznych, odnotowanych w pojazdach przekraczających bieszczadzkie przejścia graniczne, należały niesprawne światła i kierunkowskazy oraz niesprawny sygnał dźwiękowy. Te błahe według kierowców usterki, wbrew pozorom znacząco wpływają na bezpieczeństwo na drodze.

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego OSG bardzo często nie zezwalają na wjazd na teren Polski również tym pojazdom, które mają przyciemnione szyby. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, samochody te są uznawane za niesprawne techniczne. Współczynnik przepuszczania światła w przednich szybach nie może być mniejszy niż 75%, natomiast w przednich bocznych nie mniejszy niż 70%. Sprawdzeń tych dokonują funkcjonariusze SG przy pomocy miernika CL 176 – urządzenia do pomiaru przepuszczalności światła w szybach.

Straż Graniczna sprawdza również, w pojazdach wjeżdżających do Polski, emisję zanieczyszczeń (silnik benzynowy) lub zadymienie (silnik Diesla). Służy do tego analizator spalin, urządzenie które pozwala ustalić poziom emisji spalin w silnikach. Pojazdy, które nie spełniają norm nie są wpuszczane na teren Polski.

Najwięcej pojazdów o złym stanie technicznym, które próbowały wjechać na teren Polski odnotowano w drogowym przejściu granicznym w Korczowej – ok. 2000 przypadków (od początku roku).

W bieszczadzkich przejściach granicznych średnio na dobę  odprawianych jest 9 tysięcy pojazdów.

BOSG

28-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)