REKLAMA
REKLAMA

Paska drożdżowa najlepszym wypiekiem wielkanocnym w gminie Zarszyn (ZDJĘCIA)

ZARSZYN / PODKARPACIE. W dniach 08-09 kwietnia 2014r. w Domu Kultury w Posadzie Zarszyńskiej odbyło się uroczyste otwarcie „XI Wystawy Wielkanocnej” zorganizowanej przez Urząd Gminy w Zarszynie i Koło Gospodyń Wiejskich w Posadzie Zarszyńskiej. 

Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Bogumiła Bętkowska – Kierownik Referatu Kultury Sportu i Promocji Gminy a wszystkich zebranych gości powitał Andrzej Betlej – Wójt Gminy Zarszyn. Podczas części artystycznej wszyscy zebrani mogli obejrzeć inscenizację „Zmartwychwstał Pan” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zarszynie. Tegoroczna wystawa obfitowała w piękne pisanki, palmy wielkanocne, stroiki wielkanocne wykonywane różnymi technikami, kurczaki, ręcznie wykonane kartki świąteczne oraz wiele innych elementów dekoracji świątecznej. Podczas wystawy przeprowadzono również dwa konkursy na najlepszy wypiek tradycyjny wielkanocny oraz na tradycyjną potrawę wielkanocną.

W wyniki w konkursach przedstawiały się następująco:

Najlepszy wypiek tradycyjny wielkanocny:

I miejsce – paska drożdżowa
II miejsce – placek kruchy III miejsce – mazurek kruchy w pomarańczą

Tradycyjna potrawa wielkanocna:

I miejsce – plaskanka serowa
II miejsce – mieszanka wielkanocna
III miejsce – barszcz biały na serwatce

Celem konkursu było propagowanie i podtrzymywanie tradycji związanych ze świętami Wielkiej Nocy, upowszechnianie zwyczajów  i wyrobów wielkanocnych i przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie. Celem cyklicznie organizowanej wystawy było kultywowanie tradycji związanych z Wielkanocą oraz zainspirowanie zwiedzających do realizowania własnych pomysłów na uatrakcyjnienie świątecznych stołów we własnych domach. Wszystkim wystawcom oraz osobom biorącym udział w konkursach wręczone zostały podziękowania i drobne upominki. Wystawa zgromadziła około 30 wystawców. Wszystkim chcielibyśmy serdecznie podziękować za udział w wystawie i jednocześnie zaprosić do udziału w przyszłym roku. Wystawę, która cieszyła się dużym zainteresowaniem można było podziwiać przez dwa dni. Jeżeli jednak nie zdążyliście na wystawę to zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

materiał nadesłany

17-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)