REKLAMA
REKLAMA

Wyłoniono najlepszych w konkursie ,,Młodzież zapobiega pożarom” (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Kamil Krauz ze szkoły w Jabłonicy Polskiej bezkonkurencyjny w kategorii podstawówek, Daniel Kosztyła z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie odzyskał tytuł po rocznej przerwie, a w dogrywce wyłaniającej zwycięzcę wśród gimnazjalistów lepszy okazał się Sławomir Serafin z Gimnazjum w Dydni.

Takie rozstrzygnięcia zapadły w kolejnej edycji powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, zorganizowanych 9 kwietnia br. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie.

Po ciężkim boju obronił zatem pierwsze miejsce wywalczone przed rokiem Sławomir Serafin. Rywala miał godnego w osobie Karoliny Rajchel, gimnazjalistki z Jabłonicy Polskiej, z którą dzielił fotel lidera zarówno po pisemnych testach (zdobyli po 23 punkty na 25 możliwych), jak i po części ustnej (po 5 punktów). Obydwoje z identyczną skutecznością wymieniali oraz omawiali rodzaje piany gaśniczej, wyliczali uprawnienia kierujących akcją ratowniczą, a także opisywali wylosowane elementy sprzętu strażackiego. Jako się rzekło, o wygraniu powiatowych eliminacji i jednocześnie awansie do etapu wojewódzkiego decydowały dodatkowe pytania. Sławomir Serafin referował komisji na temat sygnalizacji pożarowej, zaś Karolina Rajchel przedstawiała metody gaszenia i środki gaśnicze. Wyżej oceniona została odpowiedź ucznia z Dydni, dzięki czemu triumfował on w kategorii gimnazjalistów.

Z łatwością za to wyłoniono zwycięzcę w kategorii szkół podstawowych. Wszystkich uczestników zdominował Kamil Krauz (VI klasa szkoły w Jabłonicy Polskiej), któremu na testach do maksa zabrakło zaledwie jednego punktu (24 na 25). W części ustnej ponownie zaimponował rozległą pożarniczą wiedzą, nie pomijając żadnego szczegółu w odpowiedziach na poszczególne pytania. A poruszały one następujące tematy: podział pożarów ze względu na wielkość powierzchni oraz jakie warunki powinny być spełnione przy rozmieszczaniu gaśnic. Rzecz jasna z jak najlepszej strony zaprezentował się także jako praktyk, bezbłędnie charakteryzując przeznaczenie wylosowanego sprzętu. W efekcie zainkasował komplet 9 punktów. – Na przyswajanie wiedzy pożarniczej poświęcam sporo czasu. Minimum godzinę dziennie, a jak trzeba, to nawet więcej. Nie traktuję tego jednak jako nauki. Czytam o pożarnictwie z przyjemnością. Wiedzę czerpię zarówno z książek, jak i fachowych czasopism oraz z internetu. Nie uczę się z przymusu tylko z ciekawości – powiedział Kamil Krauz.

Szóstoklasista z Jabłonicy Polskiej zdominował powiatowe eliminacje również w minionym, 2013 roku. Na szczeblu wojewódzkim znalazł się w gronie laureatów, co dało mu kwalifikację na finał ogólnopolski.

Po teście na etapie wojewódzkim byłem trzeci i zacząłem się obawiać o wyjazd na etap centralny. Na szczęście z części ustnej uzyskałem maksymalną ilość punktów, co oznaczało, że znalazłem się wśród 32 finalistów z całego kraju i jadę na finał – wspominał Kamil. Na decydującą rozgrywkę pojechał aż do Kołobrzegu. – 16 godzin jazdy z jednej strony może trochę zmęczyć, lecz z drugiej daje możliwość spokojnego powtórzenia materiału. Wykorzystaliśmy z kolegami czas na ugruntowanie wiedzy, na usystematyzowanie wiadomości. Dzięki temu droga minęła dość szybko – podkreślił Kamil Krauz.

Do Kołobrzegu przyjechali 7 czerwca i w pierwszym dniu wyruszyli statkiem w rejs po morzu.

Wcześniej byłem już nad morzem, ale nie w Kołobrzegu. Także awans na szczebel ogólnopolski w turnieju wiedzy pożarniczej umożliwił mi zwiedzenie tego pięknego miasta – cieszył się.

Rano 8 czerwca rozpoczęła się część testowa finału. Na 40 pytań Kamil zdobył 24 punkty. Zabrakło mu 3, żeby wejść do grupy 5 finalistów, kwalifikujących się do części ustnej, a później praktycznej.

Szczęście było blisko, jednak nie udało się. Szkoda, bo 3 punkty to naprawdę niewiele, ale sam udział w finale ogólnopolskim był dużym osiągnięciem. 9 czerwca wyruszyliśmy w drogę powrotną – podsumował Kamil Krauz.

Za kilka tygodni stanie przed kolejną szansą awansu na szczebel centralny. Przed rokiem był pierwszym zwycięzcą eliminacji powiatowych, który dotarł aż do etapu ogólnopolskiego, w tym zaś może stać się pierwszym reprezentantem powiatu brzozowskiego, powtarzającym ten sukces.

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych rywalizację wygrał Daniel Kosztyła z I LO w Brzozowie. To jego 5 triumf w powiatowych eliminacjach. W poprzednich latach dystansował przeciwników będąc uczniem podstawówki oraz gimnazjum. Niebawem starał się będzie o przyjęcie do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Zdaję teraz maturę i jej wyniki oraz testy sprawnościowe zadecydują, czy zostanę tam przyjęty. Bardzo bym chciał, ale droga do realizacji tego celu jeszcze dość daleka. Na pewno będę do tego dążył, bo praca w straży bardzo by mnie satysfakcjonowała – stwierdził Daniel Kosztyła.

Ostateczna kolejność w trzech kategoriach
– szkoły podstawowe:
1. Kamil Krauz (Jabłonica Polska),
2. Dominik Zubel (SP Przysietnica nr 2),
3. Miłosz Wawczak (Wara);
– gimnazja:
1. Sławomir Serafin (Dydnia),
2. Karolina Rajchel (Jabłonica Polska)
3. Piotr Sowa (Barycz);
– szkoły ponadgimnazjalne:
1. Daniel Kosztyła (I LO Brzozów),
2. Wiktor Filar (I LO Brzozów),
3. Aneta Wolanin (ZSB Brzozów).

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie.

Nagrody dla najlepszych oraz dyplomy dla wszystkich uczestników powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” wręczali: Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Jan Szmyd, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP, Komendant Gminny OSP w Haczowie dh Edward Rozenbajgier, dh Stanisław Łobodziński (Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP). Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju czuwała komisja sędziowska w składzie: przewodniczący – mł. bryg. Krzysztof Folta, członek – dh Stanisław Łobodziński (Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP), członek – kpt. Bogdan Biedka.

 

źródło: Powiat Brzozów


17-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook