REKLAMA
REKLAMA

PWSZ: Postaw na technikę i informatykę

Instytut Techniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku kształci studentów na kierunku Mechanika i budowa maszyn. W ramach tego kierunku studenci po drugim roku studiów mogą wybrać atrakcyjną specjalność Informatyka stosowana w budowie maszyn lub Budowa i eksploatacja pojazdów samochodowych.

Planowane w najbliższym czasie jest również uruchomienie specjalności: Mechatroniczne urządzenia przemysłowe, Komputerowe wspomaganie projektowania, Programowanie i obsługa obrabiarek CNC, odpowiadające aktualnym potrzebom rynku.

Absolwenci po siedmiu semestrach studiów uzyskują tytuł zawodowy inżyniera. Absolwent Informatyki stosowanej w budowie maszyn posiada gruntowną znajomość zasad mechaniki oraz projektowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych. Posiada wiedzę z zakresu budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Uzyskane wykształcenie odpowiada potrzebom nowoczesnego przemysłu maszynowego i jest oparte na gruntownej wiedzy z zakresu budowy maszyn, komputerowo wspomaganego projektowania i wytwarzania. Absolwent przygotowany jest do pracy w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych, technologicznych oraz do kierowania produkcją w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego. Ponadto jest on przygotowany do sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi.

Natomiast student specjalności Budowa i eksploatacja pojazdów samochodowych ma możliwość poznania nowoczesnych metod budowy, eksploatacji i napraw pojazdów samochodowych. Absolwent tej specjalności posiada szeroką wiedzę z zakresu podstaw konstrukcji maszyn, zagadnień CAX, silników, podwozi i nadwozi pojazdów samochodowych, diagnostyki pojazdów, organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem samochodowym, umiejętności posługiwania się dokumentacją technologiczną procesu. Jest on przygotowany jest do pracy w autoryzowanych stacjach obsługi i diagnostyki pojazdów, zakładach naprawy pojazdów, bazach transportowych oraz innych firmach działających w zakresie mechaniki pojazdowej.

Instytut Techniczny PWSZ posiada bardzo dobrze wyposażone laboratoria. Obejmują one tematykę: robotyki, mechatroniki, automatyki, badań właściwości metali, metrologii, konstruowania w 2D i 3D elementów i zespołów maszynowych, badań symulacyjnych projektowanych części, zasad symulowania stanów fizycznych.  Spośród wielu urządzeń, stanowisk i narzędzi informatycznych, warto wymienić: robota Kawasaki, współrzędnościową maszynę pomiarową, maszynę wytrzymałościową, spektrometr iskrowy, dylatometr automatyczny, tokarkę CNC, frezarkę CNC, programowalną linię przemysłową, układy programowalne FESTO, oprogramowania: Autodesk Inventor Suite, MSC.SOFTWARE AKADEMA, MSC.MARC/MENTAT, MSC.PATRAN, MSC.NASTRAN, MSC.ADAMS, MSC.SinXpert, Catia V5, Matlab, Sigma 3D.

źródło: materiały nadesłane

16-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook