REKLAMA
REKLAMA

Prządki i dolina Rabskiego Potoku w ogólnopolskim konkursie

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Dwie propozycje zgłoszone przez podkarpackich leśników znalazły się wśród nominowanych miejsc w konkursie Lasów Państwowych i National Geographic pod hasłem „Odkryj najpiękniejsze leśne zakątki Polski”. 

– Z naszego terenu w finale znalazły się „Prządki” i „Dolina Rabskiego Potoku”, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tych miejsc i głosowania na nie w plebiscycie, który Lasy Państwowe zorganizowały w 90-lecie swego istnienia wspólnie z miesięcznikiem National Geographic Polska – mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.

– Uczestnicy konkursu mają prawo wybierać spośród 36 propozycji. My zachęcamy do głosowania na podkarpackie osobliwości leśne.

Na tych uczestników, którzy najlepiej uzasadnią swój wybór, czekają nagrody. Konkurs trwa od 28 kwietnia do 15 czerwca, a jego partnerem jest magazyn National Geographic Polska. Wśród nominowanych miejsc znalazły się m.in. puszcze, kompleksy leśne, pomniki przyrody, rezerwaty oraz parki krajobrazowe. Uczestnicy mają możliwość oddania głosu na jedną z dwóch nominacji w każdej z 17 lokalizacji oraz w kategorii specjalnej. Głosowanie odbywa się poprzez stronę: http://www.lasypanstwowe.national-geographic.pl

Na uczestników czekają nagrody – 15 letnich koszów piknikowych trafi do autorów 15 najciekawszych odpowiedzi. Zgodnie z regulaminem w konkursie nie mogą uczestniczyć pracownicy Lasów Państwowych.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w KrośnieRezerwat „Prządki” (Nadleśnictwo Kołaczyce, leśnictwo Odrzykoń)
Zlokalizowany na granicy miejscowości Czarnorzeki i Korczyna, to perła podkarpackich rezerwatów geologicznych. To też jedna z największych turystycznych atrakcji Podkarpacia, odwiedzana rocznie przez około 100 tysięcy turystów.

Nadleśnictwo Kołaczyce. Rezerwat Prządki. Fot. Piotr Żywiec

Rezerwat chroni grupy skał piaskowca ciężkowickiego wyróżniających się charakterystycznymi formami wytworzonymi wskutek erozji wietrznej. Uwagę przykuwają różnopostaciowe skałki porozdzielane szczelinami ciosowymi, występujące w postaci odosobnionych grup lub grzebieni skalnych o zróżnicowanej strukturze, powstałych 55-35 mln lat temu w okresie eocenu i wciąż podlegających procesom erozyjnym. Najwyższe ostańce wznoszą się do 25 metrów nad ziemią.

Poszczególne grupy ostańców przypominają swym kształtem postacie ludzkie. W miejscowej tradycji noszą nazwy: „Prządka-Matka”, „Prządka-Baba”, „Herszt”, „Madej”, wywodzą się one od legend związanych z tym miejscem. Bywał tu między innymi słynny komediopisarz Aleksander Fredro.

Nadleśnictwo Kołaczyce. Rezerwat Prządki. Fot. E. Marszałek

Skałki można zwiedzić, zatrzymując się na małym parkingu przy bramie rezerwatu. Można też, zostawiając samochód przy kościele w Czarnorzekach, przejść cały ciąg wychodni skalnych aż po grupę Prządki-Matki. Poza tym od zamku Kamieniec wiedzie do rezerwatu ścieżka przyrodniczo-historyczna „Zamek Kamieniec-Prządki” o długości 1,5 km z sześcioma przystankami (czas przejścia około 1 godziny). Rezerwat częściowy o pow. 13,62 ha, utworzony w 1957 r.

Dolina Rabskiego Potoku (Nadleśnictwo Baligród, leśnictwo Czarne)
To jeden z najciekawszych pod względem turystycznym i przyrodniczym obszar Bieszczadów. Strome stoki otaczające dolinę porastają bardzo urozmaicone lasy o charakterze puszczańskim, będące ostoją takich gatunków jak: niedźwiedź, ryś, żbik, dzięcioł białogrzbiety i trójpalczasty czy nadobnica alpejska. Wśród lasów ukryte są najniżej położone w Karpatach gołoborza, a największy ich kompleks objęty jest ochroną jako rezerwat.

Nadleśnictwo Baligród. Dolina Rabego. Fot. Marcin Scelina

Dolina słynie również z minerałów arsenowych (realgaru i aurypigmentu) oraz kryształów górskich. Znajdują się tu również źródła unikatowych w skali europejskiej wód mineralnych. prawdziwą rewelacją dla zwiedzających są porosty, których przynajmniej kilkanaście gatunków widać na pierwszy rzut oka. Najładniejsze z nich – chrobotek najeżony, chrobotek palczasty, chrobotek koralkowy – sprawiają, że gołoborze wydaje się być bajkowym światem. Do tego jeszcze dodać trzeba połyskujące w słońcu drobiny kryształu górskiego na kamieniach i czerwień ubogiej rudy żelaza. Spośród elementów kulturowych doliny zwraca uwagę kapliczka Synarewa, posiadająca bardzo ciekawą historię.

Nadleśnictwo Baligród. Dolina Rabego. Fot. Marcin Scelina

materiały nadesłane

05-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)