REKLAMA
REKLAMA

Sanoczanie tradycyjnie bezkonkurencyjni. Młodzi muzycy zdobyli Kopenhagę

W dniach 20-23.10.2014 r. w stolicy Danii – Kopenhadze odbył się Międzynarodowy Art-Duo Festiwal. Jest to Międzynarodowy Konkurs odbywający się co roku w innym miejscu w Europie dla pianistów, akordeonistów i zespołów fortepianowych i akordeonowych.

Do Kopenhagi pojechała szeroka reprezentacja Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. i Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku. A oto imponująca lista sanockich laureatów: Zwycięzcą kategorii do lat 11 okazał się najmłodszy uczestnik wyjazdu pianista Mateusz Putyra, podobnie jak w kategorii do lat 17 pianista Michał Bednarz, obydwaj uczniowie Janusza Ostrowskiego.

Wśród akordeonistów najlepszy w kategorii do lat 20 (włącznie ze studentami) okazał się 18 letni Rafał Pałacki. Jeszcze większym jego sukcesem było przyznanie mu tytułu „Absolute Winner”, najwyższej nagrody Festiwalu wśród wszystkich kategorii pianistycznych i akordeonowych. Na miejscu III w tej samej kategorii uplasował się Michał Krajewski ze Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku. Obydwaj są uczniami prof. ośw. Andrzeja Smolika.

Znakomicie podczas duńskiego konkursu zaprezentował się również zespół „Creative Quintet” – laureat I miejsca w kategorii zespołów kameralnych – w składzie: Dominika Witowicz – skrzypce, Ewa Kuśnierz – altówka, Natalia Dziok – fortepian, Rafał Pałacki – akordeon, Karol Wiciński – kontrabas, prowadzony przez Grażynę Dziok, Dorotę Skibicką i Andrzeja Smolika.

Po emocjach konkursowych na Koncercie Laureatów przed licznie zgromadzoną publicznością swoje umiejętności i kunszt muzyczny mogli zademonstrować utalentowani sanoczanie, za co zostali nagrodzeni ogromnymi brawami.

Creative Quintet z Rafałem dał również 2 występy na słynnym deptaku „Stroget” w Kopenhadze, zdobywając wielkie uznanie wśród mieszkańców Kopenhagi i  turystów. Poza występami młodzież mogła zwiedzić miasto – m. in. ze słynnym Lunaparkiem Tivoli oraz odbyła przejażdżkę do Malmŏ w Szwecji – największym na świecie mostem morskim łączącym 2 kraje; zwiedzić starówkę i port tego pięknego miasta.

Nadmienić trzeba, że wyjazd był możliwy dzięki ogromnemu wsparciu Bolesława Szybista (Prezes Firmy Herb), Marka Łęckiego (Prezes Stomil S. A.), Anny Kulandy fundatorki stypendium oraz Artura Andrusa, który ufundował stypendium dla Michała Bednarza w trakcie Światowego Zjazdu Sanoczan.

PSM

27-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)