REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Będą niższe rachunki za wodę? Skorzystają ci, którzy zużywają mniej

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że od 1 stycznia 2015 roku, w Sanoku zmieni się system pobierania opłat za wodę i ścieki. SPGK jest w trakcie opracowywania nowego cennika, który zakłada niższą opłatę abonamentową dla odbiorców zużywających mniej wody.

Podwyżka cen dostarczania wody i odprowadzania ścieków uzależniona była od kilku aspektów. W znacznej mierze, wpływ na wyższe rachunki miała przebudowa stacji uzdatniania wody w Trepczy, a co za tym idzie wprowadzenie nowych technologii. Nie bez znaczenia jest również spadek zużycia wody. W tym miejscu, warto zaznaczyć, że 90% kosztów funkcjonowania wodociągu to koszty stałe. Wszystko to sprawiło, że sanoczanie muszą głębiej sięgać do kieszeni płacąc rachunek.

Obecnie, każdy z nas płaci:

6,72 zł brutto za wodę – dopłata miasta 0,36 zł,

7,23 zł brutto za ścieki – dopłata miasta 0,56 zł.

Razem: 13,03 zł brutto za 1 m3 + opłata abonamentowa: dla gospodarstw domowych: 20,78 zł za dwa miesiące, dla budynków wielolokalowych: 14,95 zł brutto za miesiąc, czyli 29,90 zł brutto za dwa miesiące (kwota dzielona na wszystkich mieszkańców bloku).

Jak wygląda sytuacja w Krośnie i Jaśle?

Krosno: 8,04 zł brutto + abonament: 11,96 brutto dla gospodarstw domowych zł i 23,94 zł brutto dla budynków wielolokalowych.

Jasło: 7,02 zł brutto + abonament, kolejno: 12,33 zł brutto i 24,66 zł brutto.

Członkowie Społecznego Komitetu Protestacyjnego, w Sanoku cena za 1 m3 wody wzrosła o 225% plus abonament w ciągu ostatnich 12 lat.

Wprowadzenie takiego systemu naliczania opłat wynika z ustawy.

Wprowadzenie takiego systemu było naszym obowiązkiem. Musimy przestrzegać przepisów. Cały czas podejmujemy jednak starania, aby sposób naliczania opłat był sprawiedliwy. Dlatego też, pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli dostosować wysokość abonamentu, do ilości zużytej wody – mówi Czesław Bartkowski, prezes SPGK.

Opłata abonamentowa składa się z trzech części:

– odczyt,

– przetworzenie (wystawianie i dostarczanie rachunków),

– utrzymywanie gotowości technicznej (2,5% wszystkich kosztów).

To właśnie ten ostatni element miałby być zróżnicowany ze względu na zużycie wody.

Ogólnie, do kasy SPGK trafiałaby taka sama ilość pieniędzy. Na zmianach mogą skorzystać poszczególne grupy odbiorców. Prace nad nowym systemem naliczania opłat trwają.

Projekt ma być gotowy do połowy października. Najpierw, trafi on na biurko burmistrza, który sprawdzi go pod kątem zgodności formalnej, prawnej i rachunkowej. Następnie, zostanie przedstawiony Radzie Miasta. Zmiany mogą wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Cena za kubik wody wzrosła o ponad 200%… i jeszcze ten abonament. Społeczny Komitet Protestacyjny oczekuje zmian (FILM)

foto: sxc.hu

25-06-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)