REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Jest dochodzenie w sprawie 4-latki zamkniętej w samochodzie. Matce grozi do 5 lat więzienia

Komenda Powiatowa Policji w Sanoku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sanoku wszczęła dochodzenie w sprawie 4-latki zamkniętej wczoraj w samochodzie i pozostawionej przez matkę. Kobiecie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Tomasz Sokołowski

Przypomnijmy, w czwartek na parkingu w centrum miasta (ul. Jagiellońska) 4-letnia dziewczynka została zamknięta w volkswagenie przez swoja matkę. Osłabione dziecko zauważył parkingowy, który powiadomił policję. Funkcjonariusze podjęli decyzję o wybiciu szyby i wydostaniu dziewczynki z pojazdu, która według relacji mundurowych miała być spocona i słabo reagować na próby nawiązania kontaktu. Dziecko zostało przekazane służbom medycznym.

– Matka dziecka, mieszkanka powiatu leskiego […] powiedziała, że poszła na chwilę do pobliskiego urzędu – czytamy w relacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Dziewczynka trafiła do sanockiego szpitala. Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywała 3 godziny.

foto: sxc.hu / 04evil

Dziecko trafiło do szpitala w dobrym stanie, było spocone. Wykonaliśmy pełną diagnostykę. 4-latce podano kroplówkę. Nie doszło do odwodnienia, ani do udaru cieplnego. Ponieważ dziewczynka nie wymagała hospitalizacji, została wypisana do domu – mówi lek. med. Adam Siembab, dyrektor sanockiego szpitala.

Dochodzenie w tej sprawie wszczęła Komenda Powiatowa Policji w Sanoku i będzie ono prowadzone pod nadzorem sanockiej prokuratury.

Dochodzenie zostało wszczęte z art. 160 par. 2 kodeksu karnego. Niewykluczone, że zmieni ono charakter i zarzuty zostaną postawione konkretnej osobie – tłumaczy Izabela Jurkowska-Hanus, prokurator rejonowy w Sanoku.

Art. 160 par. 2: Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 […] Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przed wydaniem postanowienia o wszczęciu dochodzenia rozpytana została matka dziecka. Ze względu na dobro postępowania, prokuratura nie ujawnia szczegółów rozmowy z kobietą.

Czwartkowa akcja ratunkowa w Sanoku odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Podobnie jak inne tego typu przypadki. Na szczęście, tym razem, nie doszło do tragedii. Dziewczynka cała i zdrowa wróciła do domu. Cały czas, z każdej niemal strony płyną apele o niepozostawianie dzieci w zamkniętych samochodach. Dla bezbronnych w takiej sytuacji maluchów jest to niezwykle groźne.

Pozostawienie dziecka w samochodzie na długi czas, przy zbyt wysokiej temperaturze otoczenia może doprowadzić do odwodnienia lub do udaru cieplnego. Dlatego gdy jesteśmy świadkami sytuacji, w której zamknięte w pojeździe dziecko ma objawy spowolnienia psychoruchowego, jest spocone, słabe i nie odpowiada na pytania lub gdy straciło przytomność, powinniśmy zdecydować o wybiciu szyby i powiadomieniu pogotowia ratunkowego. Następstwem przegrzania organizmu może być odwodnienie, a najpoważniejszym jest obrzęk mózgu – wyjaśnia lek. med Adam Siembab.

O sprawie informowaliśmy tutaj:

SANOK: 4-latka zostawiona w rozgrzanym samochodzie. Matka z konkubentem była na zakupach (FILM)

foto: sxc.hu / 04evil

04-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)