REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Woda o połowę tańsza w domach jednorodzinnych? Spółdzielnie protestują

Wydaje się, że Społeczny Komitet Protestacyjny Mieszkańców Sanoka osiągnął założony cel i „wywalczył” obniżenie opłaty abonamentowej za wodę dla domów jednorodzinnych. Burmistrz Wojciech Blecharczyk zaproponował bowiem 50% zniżkę. Wprowadzeniu takiej zmiany sprzeciwiają się prezesi sanockich spółdzielni.

Tomasz Sokołowski

O podwyżce cen dostarczania wody i odprowadzania ścieków wiadomo było od kilku lat, a wynika ona z wprowadzonych przepisów. Wpływ na wyższe rachunki sanoczan miała przebudowa stacji uzdatniania wody w Trepczy i wprowadzenie nowych technologii. Istotny jest również notowany w ostatnim czasie spadek zużycia wody.

Wprowadzenie takiego systemu było naszym obowiązkiem. Musimy przestrzegać przepisów. Cały czas podejmujemy jednak starania, aby sposób naliczania opłat był sprawiedliwy – mówił nam pod koniec czerwca Czesław Bartkowski, prezes SPGK.

Przypomnijmy, w Sanoku płacimy 6,72 zł brutto za wodę (dopłata miasta 0,36 zł) i 7,23 zł brutto za ścieki (dopłata miasta 0,56 zł). Razem: 13,03 zł brutto za 1 m3 + opłata abonamentowa: dla gospodarstw domowych: 20,78 zł za dwa miesiące, dla budynków wielolokalowych: 14,95 zł brutto za miesiąc, czyli 29,90 zł brutto za dwa miesiące (kwota dzielona na wszystkich mieszkańców bloku).

Sporo kontrowersji wywołały stawki opłaty abonamentowej i to właśnie z tą składową rachunku za wodę związane były działania Społecznego Komitetu Protestacyjnego Mieszkańców Sanoka, którego przedstawiciele zawnioskowali zniesienie opłaty. Po kilku spotkaniach i przeprowadzonych negocjacjach, doszło do porozumienia w postaci pomysłu obniżenia abonamentu dla domów jednorodzinnych o 50% zaproponowanego przez burmistrza Wojciecha Blecharczyka.

materiały nadesłane

– Jesteśmy w stanie zaakceptować taką propozycję. Czekamy na konkrety, czyli projekt uchwały. Chcielibyśmy go przeanalizować przed głosowaniem radnych – mówi Janina Sadowska, przedstawiciel komitetu.

Tymczasem, podczas ostatniej sesji Rady Miasta, w sprawozdaniu ze swojej działalności, gospodarz miasta poinformował o proteście prezesów sanockich spółdzielni, którzy nie godzą się na takie rozwiązanie, broniąc interesów swoich lokatorów.

Zarówno zarząd SPGK (przyp. red.), jak i my, potraktowaliśmy sprawę bardzo poważnie i analizowaliśmy wszelkie możliwe aspekty prawne, które pozwoliłoby nam zweryfikować funkcjonujący system naliczania. Przedstawiliśmy propozycję ograniczającą opłatę praktycznie do 50% dla domów jednorodzinnych. Dzisiaj pojawia się nowy problem. Mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Prezesi wszystkich sanockich spółdzielni mieszkaniowych przedstawiają nam brak zasadności tego typu kierunku działań – mówił Wojciech Blecharczyk, burmistrz Sanoka.

Zgodnie z deklaracją burmistrza, w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie, na którym nowy system naliczania opłat za wodę zostanie ponownie przeanalizowany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Będą niższe rachunki za wodę? Skorzystają ci, którzy zużywają mniej

Cena za kubik wody wzrosła o ponad 200%… i jeszcze ten abonament. Społeczny Komitet Protestacyjny oczekuje zmian (FILM)

foto: sxc.hu

01-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)