REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Wyłudził dwa smartfony z najdroższym abonamentem obiecując pożyczkę 30 tys. zł. Udana akcja „internetowych” policjantów

SANOK / PODKARPACIE. Policjanci z istniejącej od niedawna Sekcji do Walki z Cyberprzestępczością Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wespół z policjantami z Sanoka ustalili oszusta, który obiecując pożyczkę wyłudził od swej ofiary dwa markowe smartfony.

To efekt wnikliwej analizy elektronicznych śladów.

Ta sprawa zaczęła się od ogłoszenia, jakie zamieściła w Internecie mieszkanka powiatu sanockiego. Miała problem z zaciągnięciem kredytu, dlatego ogłosiła, że pożyczy od chętnego pieniądze.

Na ogłoszenie odpowiedział mailem mężczyzna. Podał swoje dane, zgodził się pożyczyć kobiecie 30 tysięcy złotych na 5 lat, ale postawił warunek – pożyczająca zawrze na swoje nazwisko umowę z operatorem komórkowym i kupi dwa telefony z najwyższym abonamentem, po czym przekaże je mężczyźnie udzielającemu pożyczki.

Kobieta wypełniła postanowienia umowy, telefony zapakowała i przesłała do Krakowa przekazując je kierowcy mikrobusu. Umówiła się ze swym „dobroczyńcą”, że tak będzie najłatwiej i najszybciej. Mężczyzna obiecał, że 30 tysięcy złotych przeleje na jej konto zaraz po odebraniu telefonów.

W tym momencie kontakt z „pożyczkodawcą” się skończył. Kobieta zawiadomiła Policję w Sanoku. Dochodzenie w sprawie oszustwa zostało jednak wówczas umorzone, ponieważ policjanci nie ustalili, kim był oszust.

Policjanci z Sanoka ciągle interesowali się tą sprawą. Nawiązali współpracę z funkcjonariuszami powołanej 1 sierpnia 2014 roku Sekcji do Walki z Cyberprzestępczością Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Efektem tej współpracy było ustalenie, że telefony odebrał mieszkaniec Krakowa.

Policjanci odnaleźli go w Zakładzie Karnym w Nowej Hucie, w którym odbywa karę pozbawienia wolności. W depozycie miał jeden z telefonów wyłudzonych od kobiety, która chciała w ten sposób zdobyć upragnioną pożyczkę.

Podejrzanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sekcja do Walki z Cyberprzestępczością Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie została utworzona decyzją Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Zdzisława Stopczyka 1 sierpnia 2014 roku. Tworzący ją policjanci zajmują się zwalczaniem przestępczości w Internecie.

źródło: KWP

foto: sxc.hu

06-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)