Sanocki Ruch Narodowy jest za powrotem wojska do Naszego miasta. Dlatego też wysłaliśmy list otwarty do Prezydenta RP z prośbą o przyjrzenie się możliwości powtórnego umieszczenia jednostek wojskowych w Sanoku.
Szanowny Pan
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa
Ruch Narodowy, jako przedstawiciel środowisk narodowych i patriotycznych miasta Sanoka, w województwie podkarpackim, zwraca się do najwyższych władz państwowych z prośbą o rozpatrzenie pewnych postulatów, mających związek z bezpieczeństwem miasta i regionu, tym głównie powrotu jednostki wojskowej do Sanoka.
Ostatnie deklaracje w sprawie zwiększenia ilości jednostek wojskowych we wschodnich regionach Polski, wychodzą naprzeciw ocenom samorządowców sanockich, którzy uważają że, wojsko oprócz swoich funkcji obronnych zawsze aktywizuje miejscową społeczność, tworząc miejsca pracy w sektorze między innymi usług zewnętrznych dla wojska. Z kolei, w związku z napiętą sytuacją polityczną przy granicach państwowych powtórne umieszczenie wojska w mieście leżącym w strategicznym miejscu (mniej więcej w równej odległości od granicy ukraińskiej i słowackiej), w dolinie Sanu ma sens strategiczny, który przez stulecia powodował, że miasto i region było w centrum zainteresowania czynników wojskowych.
Już zaborcy austriaccy wznieśli tutaj kompleks koszar wojskowych i umieścili jednostki, które wzmacniały operacyjne możliwości wsparcia twierdzy Przemyśl i utrudniały marsz agresorowi w kierunku Krakowa, Wiednia i Budapesztu.
Po I wojnie światowej Sanok był jednym z miejsc, gdzie umieszczono II Pułk Strzelców Podhalańskich (I PSP Nowy Sącz, III PSP Bielsko, IV PSP Cieszyn, V PSP Przemyśl, VI PSP Sambor-Drohobycz). Wspaniałe peleryny Podhalańczyków były trwałym elementem miasta, a bohaterski szlak bojowy żołnierzy jest również chlubą mieszkańców Sanoka.
Po II wojnie światowej, w nowej sytuacji geopolitycznej, przy nieodległej granicy państwowej, służbę w Sanoku pełnił 26 Pułk Czołgów Średnich, który posiadał bardzo rozwiniętą strukturę. W chwili obecnej, ze struktur wojskowych pozostała jedynie Wojskowa Komenda Uzupełnień, Straż Graniczna i duża ilość dawnej infrastruktury wojskowej. W ocenie wielu czynników społecznych, popartych przez polityków i samorządowców, likwidacja wojska w Sanoku była błędem.
Sentyment, ale i wiara w powrót jednostek wojskowych legły u podstaw ufundowaniu przez społeczeństwo powiatu sanockiego sztandaru 21 Batalionowi Logistycznemu, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, będącego kontynuatorem tradycji II PSP z Sanoka.
Przy okazji warto wspomnieć, że Ruch Narodowy postuluje stworzenie jednostek obrony terytorialnej kraju, w których znalazłaby dla siebie miejsce młodzież Związku Strzeleckiego „Strzelec”, czy Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Zwracamy się, więc z prośbą o przyjrzenie się możliwościom powtórnego umieszczenia jednostek wojskowych w Sanoku, co zdaniem Ruchu Narodowego znacząco podniosłoby obronność południowo-wschodnich granic.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.