REKLAMA
REKLAMA

„Sprzedaż Autosanu jest pilną koniecznością”

SANOK / PODKARPACIE. Ważą się losy sanockiej fabryki autobusów Autosan. Choć w mijającym roku, udało się zrealizować kilka ważnych zadań, pozwalających utrzymywać zakład przy życiu i stworzyć jak najlepsze perspektywy na kolejne miesiące, to jak deklaruje syndyk Ludwik Noworolski: – Sprzedaż Autosanu jest pilną koniecznością.

Jednym z kluczowych zadań w 2014 roku, było umożliwienie uczestniczenia Autosanu w przetargach na sprzedaż autobusów w 2015 roku.

Mamy przygotowane prototypy czterech autobusów w homologacjach Euro 6. Będziemy mogli uczestniczyć w przetargach w 2015 roku. Uważam, że są warunki, aby wystąpić do Sędziego Komisarza o zezwolenie na kontynuację działalności w kolejnym roku i utrzymanie co najmniej aktualnego zatrudnienia – mówi Ludwik Noworolski, syndyk masy upadłościowej Autosanu.

Ten sam Sędzia Komisarz zadecydował, że w grudniu zostanie ogłoszony trzeci przetarg na sprzedaż fabryki. Tym razem, cena za cały zakład wyniesie 48 mln zł.

Ze swej strony uważam, że sprzedaż Autosanu jest pilną koniecznością. AUTOSAN S. A. wymaga dokapitalizowania i inwestycji, w tym podjęcia realizacji nowych produktów, które w postępowaniu upadłościowym są ograniczone. Niemniej warunki sprzedaży ustala Sędzia Komisarz i w obecnym stanie prawnym sprzedaż odbywa się w drodze przetargu – wyjaśnia syndyk.

Zapewnić środki na bieżącą działalność pozwoli sprzedaż hali nr 8. Wyprodukowanie jednego autobusu kosztuje około 400 – 450 tys. zł. Pieniądze pozwalają na zakup komponentów. W większości dostawcy wymagają przedpłaty. Dlatego też, konieczne jest finansowanie procesu produkcyjnego nawet przez cztery miesiące (realizacja: trzy miesiące, odroczony termin płatności za autobus: miesiąc).

Sprzedaż hali jest w ostatniej fazie. Jest to niezbędne z racji konieczności pozyskania środków na kontynuację produkcji – wyjaśnia Ludwik Noworolski.

Tymczasem, Autosan zakończył kolejne zlecenie. Wyremontowanych zostało 12 autobusów, dla jednej z wiodących firm przewozowych.

„Nowe życie” otrzymało 5 szt. autobusów H10-10, 4 szt. H9-21, 1szt. A1010T oraz 2 szt. A0909L. Pojazdy uległy gruntownej odbudowie. Otrzymały nowe nadwozia – wymienione zostały szkielety, poszycia i podłogi, wyposażono je w zregenerowane zespoły napędowo – jezdne.  Regeneracji poddana została też większość foteli pasażerskich. Wszystkie autobusy pomalowano zgodnie z kolorystyką przyjętą przez Zamawiającego – dowiadujemy się w sanockiej fabryce.

Fabryka cały czas poszukuje nowych pracowników na stanowiska: elektryk samochodowy, konstruktor ds. elektrotechniki, spawacz z uprawnieniami w metodzie 131 (MIG) i 141 (TIG), mechatronik, kontroler jakości, operator OSN.

Autosan ma zamówienia na I kwartał 2015 roku. Są to autobusy, produkcja koncesjonowania i usługi, zapewniające pełną stabilność w I kwartale.

źródło: Red., Autosan

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Przewodnicząca zakładowej „Solidarności”: Wypłaty w Autosanie opóźnione o blisko trzy miesiące

12-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)