REKLAMA
REKLAMA

Tomasz Poręba pyta nowych komisarzy o strategię karpacką i Via Carpathię

Podczas kolejnej serii przesłuchań w Parlamencie Europejskim posłowie zadawali pytania Marošowi Šefčovičiowi, kandydatowi na komisarza ds. transportu i Corinie Crețu, kandydatce na komisarza ds. polityki regionalnej.

Podczas przesłuchania komisarza Šefčovičia wiceprzewodniczący komisji transportu i turystyki Tomasz Poręba pytał przede wszystkim o przyszłość szlaku transportowego Via Carpathia i możliwość włączenia go do projektów priorytetowych UE, które mogłyby zostać zrealizowane do 2030 roku.
– Powstanie szlaku Via Carpathia niewątpliwie przyspieszyłoby rozwój wschodniej flanki UE – tłumaczy europoseł PiS. W swojej odpowiedzi komisarz Šefčovič nie wykluczył możliwości powstania szlaku. Dodał, że należy w tej sprawie rozważyć możliwość skorzystania z różnych programów w ramach polityki spójności oraz instrumentu Łącząc Europę.

Kwestię rozwoju regionu Karpat Tomasz Poręba podniósł także podczas dzisiejszego przesłuchania przyszłej komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Crețu. Europoseł PiS pytał kandydatkę na komisarza ds. polityki regionalnej o możliwość powstania makroregionalnej strategii dla Karpat oraz wyrównywanie różnic między poszczególnymi regionami w UE.

Tomasz Poręba przypomniał o istniejących już strategiach – dunajskiej i bałtyckiej – które znacząco przyczyniły się do rozwoju tych obszarów jak również o przyjętej niedawno strategii alpejskiej.
– Dlatego projekty makroregionalne powinny obejmować obszary, które można uznać za szczególnie istotne dla UE, a do takich właśnie zaliczyć należy drugi najważniejszy łańcuch górski w Europie – Karpaty – zaznaczył europoseł PiS.

W swojej odpowiedzi Corina Crețu podkreśliła, że Karpaty to region, który jest dla niej wyjątkowo ważny. Zaznaczyła jednocześnie, że z inicjatywą w sprawie powstania strategii powinny wystąpić przede wszystkim państwa członkowskie zarówno na szczeblu rządów jak i samorządów. Corina Crețu stwierdziła, że należy jak najszybciej zidentyfikować te obszary, na które w sposób szczególny odpowiadałaby nowa strategia dla tego regionu.

Tomasz Poręba, podkreśla, że bardzo liczy na to, iż członkowie nowej Komisji Europejskiej będą zabiegać o wyrównywanie różnic rozwojowych między Europą Wschodnią i Zachodnią.
– Zarówno pan komisarz Šefčovič jak i pani komisarz Crețu, z którą spotkałem się kilka dni temu, reprezentują nowe państwa członkowskie UE – kraje karpackie. Bardzo liczę na to, że ten fakt wpłynie na zwiększenie pomocy dla tego regionu Europy, który należy do jednego z najbiedniejszych w UE – mówi Tomasz Poręba.

01-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)