REKLAMA
REKLAMA

Uczniowie Zespołu Szkół w Nowotańcu odnaleźli siebie (ZDJĘCIA)

GMINA BUKOWSKO / PODKARPACIE. Uczniowie Zespołu Szkół w Nowotańcu od października uczestniczą w przeróżnych warsztatach realizowanych dzięki wsparciu rzeszowskiego Kuratorium Oświaty. Spotkali się między innymi z filmem, rysunkiem oraz dziennikarstwem.

W ramach projektu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” uczniowie Zespołu Szkół w Nowotańcu uczestniczyli w szeregu zajęć edukacyjnych oraz rozwijających umiejętności, które prowadziły osoby zawodowo związane z edukacją plastyczną, dziennikarstwem oraz filmem. Celem zajęć było zwiększenie kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów oraz wzmocnienie poczucia swojej wartości, a przede wszystkim rozwijanie własnych zainteresowań.

Młodzież gimnazjalna oraz uczniowie szkoły podstawowej w ramach zajęć plastycznych nie tylko doskonalili umiejętności z zakresu rysunku, lecz także uwrażliwili się na kwestię niepełnosprawności najmłodszych dzieci. Prace, które powstały w ramach projektu, zostały w większości przekazane do rzeszowskiej placówki wyspecjalizowanej w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym cierpiącym na autyzm.

Taka forma realizacji zajęć pomaga nam w codziennej pracy pedagogicznej, ponieważ pozwala przeciwdziałać dyskryminacji dzieci przewlekle chorych i niepełnosprawnych w społeczności szkolnej, które również uczęszczają do naszej placówki – mówi wicedyrektor Zespołu Szkół w Nowotańcu Renata Rakoczy-Preisner.

Ponadto uczniowie mogli przekonać się na czym polega praca dziennikarza oraz jak wykorzystywać swoje atuty w autoprezentacji. W ramach warsztatów powstały dwa reportaże. Pierwszy z nich o Zbigniewie Jakubowskim, kolekcjonerze militariów, zaś drugi o Fundacji Latarnia działającej w miejscowości Wola Piotrowa, która pomaga osobom wykluczonym społecznie.

Również dzięki projektowi w Zespole Szkół w Nowotańcu zawiązał się Dyskusyjny Klub Filmowy. W czasie zajęć uczniowie obejrzeli filmy, których tematyka związana była z problemami, jakie niesie ze sobą wiek dorastania. Następnie w rozmowie z prowadzącym pedagogiem mogli odnieść się do własnych doświadczeń.

Reasumując projekt realizowany przez naszą szkołę doskonale uzupełnił program wychowawczy placówki o zajęcia, jakie trudno było zorganizować w ramach środków własnych – dodaje wicedyrektor placówki.

Program „Bezpieczna i przyjazna szkoła” realizowało 9 jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych z terenu województwa podkarpackiego, a wśród nich Gmina Bukowsko realizująca projekt „Odnaleźć siebie” w Zespole Szkół w Nowotańcu.

źródło: materiały nadesłane

08-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook