REKLAMA
REKLAMA

Unihokeiści z Podkarpacia walczą o awans do ekstraligi. Sanoczanie siłą drużyny (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W sezonie 2014/2015 w rozgrywkach I ligi unihokeistów uczestniczy zespół Taurus AZS Politechnika Rzeszowska. Nazwa drużyny tylko z pozoru sugeruje, że jest ona złożona z rzeszowian. Paradoksalnie, tylko jeden z zawodników pochodzi ze stolicy Podkarpacia. Sanok reprezentuje za to aż ośmiu graczy i to właśnie oni są motorem napędowym swojego teamu.

Tomasz Sokołowski

Ależ była szansa…

Był rok 2011, kiedy debiutująca w rozgrywkach ligowych drużyna Unihoc Team Sanok zadziwiła unihokejową Polskę ponadprzeciętnymi umiejętnościami i efektowną grą, stając się rewelacją zmagań na zapleczu ekstraligi. Po cichu mówiono o szansie awansu. Po cichu, bo skromnie. Prawda była taka, że sanoczanie na ten awans po prostu zasługiwali. Dość powiedzieć, że drużynę (UKS Multi – 75 Killers Kraków), która ostatecznie uzyskała promocję do najwyższej klasy rozgrywkowej, UTS pokonał wcześniej w rundzie zasadniczej trzykrotnie na cztery rozegrane pojedynki. W całych rozgrywkach udało się wygrać 9 z 11 spotkań. Niestety, sanoczanie zostali ukarani przez Polski Związek Unihokeja po „aferze licencyjnej” i ostatecznie większą część rozegranych spotkań zweryfikowano jako walkowery, a udział reprezentantów Sanoka w rywalizacji najlepszych zespołów w kraju oddalił się, jak na razie bezpowrotnie. Nie powiodła się również próba reaktywacji drużyny przed sezonem 2013/2014. Nie znaleziono sponsora.

Sanok czeka, Rzeszów gra

Aktualnie na Podkarpaciu istnieje jeden klub grający w lidze prowadzonej przez Polski Związek Unihokeja, Taurus AZS Politechnika Rzeszowska. Drużyna jest beniaminkiem I ligi, ale jej skład tworzą zawodnicy, którzy w swoim sportowym CV mają kilkuletnie występy na tym poziomie. Skład zespołu liczy 20 zawodników. Najwięcej – 8, pochodzi z Sanoka: Michał Ambicki, Maciej Ambicki, Radosław Bomba, Hubert Popiel, Paweł Muszański, Maciej Wójtowicz, Michał Leś i Michał Janik. 7 zawodników pochodzi z Pustkowa: Adrian Ćwik, Jakub Sołowski, Maciej Kita, Maciej Struzik, Wojciech Siedlecki, Andrzej Bielański i Kamil Dudek. W drużynie są również: Mateusz Rakuś (Sokołów Małopolski), Jakub Nowak (Krosno), Daniel Herman (Żurawica) i Konrad Salewski (Hrubieszów). Grającym trenerem drużyny jest Arkadiusz Rogowski (Rzeszów), zaś opiekunem mgr Ryszard Konieczny (nauczyciel akademicki Politechniki Rzeszowskiej).

Szóstka: Michał Ambicki, Michał Janik, Radosław Bomba, Hubert Popiel, Paweł Muszański, Maciej Wójtowicz to zawodnicy mistrza Sanockiej Ligi Unihokeja z sezonu 2013/2014, drużyny Interq.

Wiele zawdzięczamy Arkowi (Rogowski – przyp. red.), który zorganizował drużynę i zaprosił do współpracy między innymi unihokeistów z Sanoka. Cieszymy się, że możemy być częścią zespołu. Myślę, że nasze doświadczenie zdobyte na I-ligowych parkietach pomaga drużynie podczas toczonej obecnie rywalizacji – mówi Michał Leś, zawodnik Taurus AZS Politechnika Rzeszowska, wcześniej gracz drużyny z Żurawicy (I liga).

Rywalami klubu z Rzeszowa są zespoły: UKS Prus Żary oraz UKS Multi-75 Killers Kraków. Na razie lepiej radzą sobie przeciwnicy:

UKS Prus Żary – Taurus AZS Politechnika Rzeszowska 9:8
UKS Prus Żary – Taurus AZS Politechnika Rzeszowska 10:6

Podkarpacka drużyna zagrała jednak w poważnym osłabieniu, ponieważ sędziowie nie dopuścili do gry aż 8 zawodników, w tym dwóch bramkarzy. W konsekwencji TAURUS AZS miał tylko 3 zawodników na zmianę, a w bramce musiał stanąć zawodnik z pola. To niestety odbiło się na wynikach obydwu pojedynków.

Taurus AZS Politechnika Rzeszowska – UKS Multi-75 Killers Kraków 5:8
Taurus AZS Politechnika Rzeszowska – UKS Multi-75 Killers Kraków 9:10

W czterech meczach sanoczanie zdobyli dla swojej drużyny 15 bramek i zanotowali 10 asyst.

Tabela grupy południowej I ligi (miejsce, punkty, bramki):

1. Multi-75 Killers Kraków     –     17    6    45-29
2. UKS Prus Żary     –     7    6    34-41
3. Taurus AZS Politechnika Rzeszowska     –     0    4    28-37

Tabela grupy północnej I ligi (miejsce, punkty, bramki):

1. UKS Fenomen Babimost     –     14    6    76-37
2. UKS Ósemka Wejherowo     –     13    6    51-35
3. UKS Zryw Dziekanów Leśny     –     12    8    48-52
4. UKS Kołaczkowo     –     3    8    38-89

W kolejnym etapie, zespół z 1. miejsca w grupie południowej zagra (do dwóch zwycięstw) z drużyną, która zajmie 2. miejsce w grupie północnej i odwrotnie. Rywalizacja finałowa wyłoni klub, który awansuje bezpośrednio do elity. Przegrany zagra baraż z siódmym zespołem ekstraligi.

W najbliższy weekend, unihokeiści Taurusa rozegrają dwa mecze z drużyną UKS Prusa Żary. Żeby myśleć o awansie do ekstraligi rzeszowska drużyna potrzebuje dwóch zwycięstw. Konieczne będzie również wywiezienie choćby jednego punktu z Krakowa, podczas dwóch styczniowych spotkań rewanżowych.

Mimo czterech dotychczasowych porażek nie poddajemy się. Cały czas mamy szansę na drugie miejsce w grupie i awans do kolejnej fazy rozgrywek. W sobotę i w niedzielę zrobimy wszystko, żeby te szanse przedłużyć – mówi Arkadiusz Rogowski, grający trener drużyny Taurus AZS Politechnika Rzeszowska.

Ciężko pracujemy na treningach, kładziemy również nacisk na konsolidację drużyny. Coraz lepiej się dogadujemy i rozumiemy na parkiecie. Faktycznie, początek sezonu nie był udany, ale cały czas mocno wierzymy w sukces – deklaruje Michał Leś.

Zespół Taurus AZS Politechnika Rzeszowska wspiera samorząd województwa podkarpackiego.

Sanocki sen o ekstralidze nadal trwa

Nieudana próba reaktywacji Unihoc Team Sanok w 2013 roku nie załamała osób starających się o powrót do ligowej rywalizacji.

Cały czas myślimy o powrocie do I ligi i walce o awans. Broni nie złożymy również w 2015 roku, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu – zaznacza Dariusz Dorotniak, współzałożyciel Sanockiej Ligi Unihokeja i klubu Unihoc Team Sanok.

Prawda jest taka, że od trzech lat powinniśmy grać w ekstralidze. Wiemy, że mamy umiejętności, aby walczyć w najwyższej klasie. Jak zwykle, o wszystkim zadecydują pieniądze. Liczymy na wsparcie lokalnych władz – mówi Damian Popek, były zawodnik Unihoc Team Sanok, obecnie unihokeista zespołu Esanok.pl występującego w Sanockiej Lidze Unihokeja.

Całkowity koszt funkcjonowania I-ligowej drużyny w jednym sezonie to około 25 tys. zł. Dla porównania, budżet seniorów: Ciarko PBS Bank KH Sanok wynosi około 4 mln zł (na rok), Stali Sanok (podczas gry w III lidze – na sezon) – 450 tys. zł, a TSV Cellfast Sanok – 265 tys zł (na sezon).


dsc_8634

 

źródło: Red., materiały nadesłane

foto: archiwum zespołu

10-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)