REKLAMA
REKLAMA

W bieszczadzkich lasach jeszcze więcej atrakcji (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Sporo turystów przyciąga otwarta dwa lata temu zagroda pokazowa żubrów w Mucznem. Urządzenie rejestrujące liczbę odwiedzających zanotowało już ponad 108 tysięcy wejść. W zagrodzie przebywa obecnie 10 żubrów, w tym cielne krowy – już w czerwcu spodziewane są narodziny młodych.

Na turystów w tej okolicy czeka jednak nie tylko spotkanie z królem puszczy.

Lasy doliny górnego Sanu można zwiedzać trasami nowych ścieżek przyrodniczych. Ścieżka „Krutyjówka” daje znakomitą okazję do poznania przełomowego odcinka potoku Muczny, a ścieżka „Jodła”, wiodąca z Pszczelin, doprowadza do „matki bieszczadzkiego lasu” – najgrubszej do niedawna polskiej jodły, powalonej w ubiegłym roku przez huraganowy wiatr. Drzewo miało 527 cm obwodu pnia. Z kolei ścieżka „Brenzberg” prowadzi na grzbiet Jeleniowatego, gdzie znajduje się miejsce martyrologii 74 Polaków zamordowanych w 1944 roku przez UPA. Z myślą o spacerowiczach urządzono trasę spacerową wokół Mucznego – ułatwia ona też dotarcie do żubrzej zagrody.

Na trasie dawnych mostów kolejki leśnej. Fot.EM

Naprawdę warto zajrzeć na nowy punkt widokowy, który urządziliśmy na Wilczej Górze – zachęca Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Z krytej dachem platformy rozciąga doskonały widok na dolinę Wołosatego, dzielącą grzbiety Bukowego Berda i Połoniny Caryńskiej.

Dawne torowisko to wygodna ścieżka spacerowa. Fot. EM

Można też przejść dawnym nasypem kolejki leśnej biegnącym od Wilczej Góry w kierunku Pszczelin. Planowana jest tu również ścieżka spacerowa, służąca zimą jako  szlak narciarski.

Nowy punkt widokowy na Wilczej Górze. Fot. TR

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

28-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)