REKLAMA
REKLAMA

W Sanoku obchodzono dzień Świadomości raka Jajnika (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sanok był jednym z pięciu miast w Polsce, które 8 maja włączyły się w obchody pierwszego Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika. Symbolem raka jajnika jest kolor turkusowy. W Sanoku, na znak solidarności z chorymi, turkusowym światłem rozbłysły: fontanna na Rynku oraz plac św. Michała.

Celem akcji było podniesienie poziomu wiedzy na temat nowotworu jajnika – jego objawów, przebiegu i dostępnych metod leczenia. Obchody Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika w Polsce zainicjowali partnerzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej”. Oprócz Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas z Sanoka są wśród nich: Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno–Ginekologicznymi Magnolia, Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości.

W Sanoku, 8 maja przy podświetlonej na turkusowo fontannie oraz na rozświetlonym w tym samym kolorze placu św. Michała, członkinie stowarzyszenia Sanitas, przedstawiciele Urzędu Miasta Sanoka, a także chętne kobiety, symbolicznie zintegrowali się z ideą tego wydarzenia. W ramach akcji rozdawano przechodniom turkusowe wstążki oraz informatory. Szczególnie chętnie korzystały z nich kobiety, ale byli także mężczyźni, którzy wykazali się dużą świadomością w kwestiach związanych z profilaktyką kobiecych schorzeń.

W ciągu dnia symboliczną turkusową wstążkę założyli m.in.: Burmistrz Sanoka – dr Wojciech Blecharczyk, Wiceburmistrz – Marian Kurasz, zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Promocji Urzędu Miasta Sanoka – Wojciech Pajestka oraz Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Zarządzania Kryzysowego – Jacek Gomułka.

Oprócz Sanoka swoje obiekty architektoniczne na turkusowo podświetliły także: Warszawa, Poznań, Konin, Ełk.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku
zdjęcia: Aneta Dyląg, Krzysztof Florczak, UM Sanok

12-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook