REKLAMA
REKLAMA

W Sanoku uruchomiono Geograficzny System Informacji Przestrzennej

SANOK / PODKARPACIE. Urząd Miasta w Sanoku uruchomił Geograficzny System Informacji Przestrzennej. Na jego opracowanie i wdrożenie Miasto pozyskało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007 – 2013.

GIS jest to bardzo efektywny system pozyskiwania, przetwarzania, analizowania i udostępniania informacji oraz zarządzania przestrzenią miasta w formie cyfrowej. Sanocki GIS to zestaw interaktywnych map, zawierających różne informacje z dziedzin m.in. przestrzennej, demograficznej, geodezyjnej, turystycznej, kultury, istniejących instytucji. Dla przykładu mieszkaniec, turysta, inwestor może w łatwy sposób znaleźć interesujący go obiekt, wpisując jego adres w wyszukiwarkę, czy odszukać działkę, sprawdzić jej numer, położenie, przeznaczenie w planach zagospodarowania przestrzennego, albo zmierzyć powierzchnię, czy odległość. Można zobaczyć, gdzie w mieście znajdują się tereny zalewowe, jakie występują zbiorniki wodne, jaką dany obszar ma rzeźbę, jakie zagospodarowanie. W łatwy sposób da się odnaleźć umiejscowienie parkingów, przystanków, linii komunikacyjnych i mostów. Ciekawa, zwłaszcza dla turysty będzie warstwa mapy zawierająca informacje o najciekawszych miejscach w Sanoku, a także instytucjach kultury, sportu, inwestycjach, itp. Towarzyszącą jej opcją jest spacer wirtualny po obiekcie, który można obejrzeć po kliknięciu na odpowiednią ikonę na mapie. Mamy także do dyspozycji satelitarny obraz miasta. System posiada również możliwość wydruku przeglądanego obszaru lub eksportowania go do pliku PDF. To tylko niektóre z udostępnionych w GIS funkcji, z których możemy korzystać, zaznaczając odpowiednią opcję na liście obok map.

Urzędowi Miasta Sanoka GIS pozwoli uszczelnić system ewidencji geodezyjnej. Podniesie również jakość zarządzania przestrzenią miasta.

System jest dostępny pod adresem: http://geoserver.um.sanok.pl:8080/umsanok/ lub poprzez stronę internetową Urzędu Miasta.

Wartość całego projektu to blisko 250 tys. zł, zaś uzyskane dofinansowanie wynosi 85%.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

13-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook