REKLAMA
REKLAMA

Wkrótce III Podkarpacka Letnia Akademia Muzyki Lesko/Olszanica 2014

Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego wraz z Instytutem Muzyki i Tańca serdecznie zapraszają na Nadzwyczajny Koncert Muzyki Polskiej 17 lipca 2014 roku o godz. 17 w kościele p/w św. Stanisława biskupa i Męczennika w Uhercach Mineralnych w ramach III Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki.

Wystąpi zespół muzyki dawnej Ensemble Barocum, którego tworzą znakomici muzycy – absolwenci konserwatoriów muzycznych w Hadze i Brukseli. W programie canzony i koncerty kościelne wybitnego przedstawiciela polskiego baroku – Marcina Mielczewskiego (zmarł 1651) – kapelmistrza Karola Ferdynanda Wazy, biskupa wrocławskiego i płockiego, który miał jeden z najlepszych zespołów muzycznych w ówczesnej Rzeczypospolitej, złożony z włoskich i polskich muzyków.

Kompozytor rezydował głównie w Wyszkowie, Broku, Ujazdowie i Warszawie, a także odbywał podróże, m.in. do Gdańska (1646) oraz Nysy i Opola (1650). Do naszych czasów nie dotrwał ani zbiór muzykaliów, ani wzmiankowanej w ostatniej woli spis jego utworów.

Marcin Mielczewski był najbardziej znanym w Europie polskim kompozytorem XVII w. Jego utwory znano w wielu ośrodkach europejskich. Kompozycje Mielczewskiego znalazły się w rękopiśmiennych kopiach (na ogół niedatowanych, ale pochodzących w większości z II połowy XVII w.), które są obecnie w bibliotekach i archiwach zagranicznych – w Berlinie, Paryżu, Kromieryżu, Lewoczy i Wilnie, a także polskich – Gdańsk, Warszawa i Kraków.

Wykonanie utworów Marcina Mielczewskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe Interpretacje”.

źródło: materiały nadesłane

11-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)