REKLAMA
REKLAMA

X Turniej Wybór Baby i Chłopa Regionu (ZDJĘCIA)

17 sierpnia 2014 roku w Bażanówce miał miejsce X Turniej „Wybieramy Babę i Chłopa Regionu”, ponadto w tym samym dniu został poświęcony i oddany do użytku most w tejże miejscowości.

O godzinie 14.00 Tadeusz Żuchowski Sołtys Sołectwa Bażanówka, po krótkim wstępie, poprosił Księdza Andrzeja Pastuszka Proboszcza Parafii Polskokatolickiej w Bażanówce oraz Księdza Romana Fronia Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Jaćmierzu o poświęcenie mostu. Do przecięcia wstęgi Starosta Sanocki wyznaczył Posła na Sejm Pana Mieczysława Kasprzaka, Członków Zarządu Powiatu Sanockiego Grażynę Borek i Jana Chowańca, Radnych do Rady Powiatu Pana Romana Koniecznego i Marka Szparę, Wójta gminy Zarszyn Andrzeja Betleja i Sołtysa wsi Bażanówka Tadeusza Żuchowskiego.

O godzinie 15.00 przy akompaniamencie Kapeli Lisznianie z  zawodnicy na wozie wjechali na stadion. W imieniu Organizatorów głos zabrał Starosta Sanocki Sebastian Niżnik i Wójt Gminy Zarszyn Andrzej Betlej, którzy to powitali zaproszonych gości i zawodników. Miłym akcentem Turnieju było wystąpienie Pana Posła Mieczysława Kasprzaka, który to życzył rolnikom biorącym udział w konkurencjach, dużo siły i wspaniałej zabawy, wyraził również swoje zadowolenie z faktu otwarcia nowo wyremontowanego mostu.

Ponadto z tej okazji zostały odczytane listy Wicewojewody Podkarpackiego Pani Alicji Wosik oraz Zastępcy Dyrektora ARiMR w Rzeszowie Pana Marka Owsianego.

Tegoroczną imprezę prowadziła Stanisława Kuzian oraz Ludwik Wójcik.

Przed rozpoczęciem zawodów organizatorzy przypomnieli starszym widzom oraz pokazali młodszym jak wyglądały omołty kilkadziesiąt lat wstecz. Dodatkowo Pani Zyta Warchoł przybliżyła zebranym budowę cepa, a zaproszeni goście mogli wykazać się w młóceniu zboża.

Następnie Władysława Stryjak Kierownik Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przedstawiła widzom pary zawodników z poszczególnych gmin z terenu Powiatu Sanockiego. W zawodach udział wzięli:
Maria i Marek Radwańscy – Trepcza – gmina Sanok
Joanna i Tomasz Jaskółka – Morochów – gmina Zagórz
Małgorzata i Józef Stankiewicz – Czystogarb – gmina Komańcza
Stanisław Łusik i Ewa Pojnar – Besko – Gmina Besko
Sabina i Andrzej Radożycki – Bukowsko – Gmina Bukowsko
Kamila i Karol Bury – Bażanówka – Gmina Zarszyn
Ewa i Rafał Stączek – Jaćmierz – Gmina Zarszyn
Arkadiusz i Elżbieta Mendofik – Tyrawa Wołowska – Gmina Tyrawa Wołowska

W składzie sędziowskim turnieju zasiedli:
Przewodnicząca – Maria Konieczna
Członek – Władysława Stryjak
Członek – Kazimierz Zarajczyk

W Turnieju konkurencje podzielone były na zadania dla mężczyzn i kobiet:
Konkurencje dla Pań: Ujarzmianie byka, Wyścig na balonach, Podbijanie piłki do bramki za pomocą wałka do ciasta, picie  mleka  przez specjalny smoczek.

Konkurencje dla Panów: Męski  slalom  z oponami, Dojenie krowy, Młocka na „ślepo”.

Konkurencja dla par zawodników: szukanie krówek w sianie, Test z wiedzy ogólnospołecznej, rolniczej i Unii Europejskiej.

Po zaciętej rywalizacji w X Turnieju „Wybieramy Babę i Chłopa Regionu”, miejsce pierwsze zajęli Państwo Ewa i Rafał Stączkowie (Gminę Zarszyn). Na drugim miejscu uplasowali się Państwo Kamila i Karol Bury (Gmina Zarszyn), a na najniższym stopniu podium stanęli Państwo Maria i Marek Radwańscy z Gminy Sanok. Kolejne miejsca zajęli zawodnicy z Gminy Tyrawa Wołowska, Gminy Zagórz, Gminy Bukowsko, Gminy Besko oraz Gminy Komańcza.

Organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania dla Stowarzyszenia Rolników „Ostoja” za ufundowanie I nagrody, jaką była jałówka hodowlana.

Kolejne nagrody  pochodzą od: Sebastiana Niżnika – Starosty Sanockigo, Podkarpackiej  Izby Rolniczej, Andrzeja Betleja – Wójta Gminy Zarszyn, Mariusza Bałabana – Wójta Gminy Besko, Mieczysława Czapora – Wójta Gminy Tyrawa Wołoska,  Ernesta  Nowaka – Burmistrza  Miasta i Gminy  Zagórz, Jerzego Stączka – Radny Gminy Zarszyn,  Franciszka  Gajewskiego – Sołtysa Sołectwa Zarszyn, Pawła Stapińskiego z miejscowości Poręby.

W organizacji  turnieju pomogli: Sebastian Niżnik – Starosta Sanocki,  Andrzej Betlej – Wójt Gminy Zarszyn, Dr Władysław Brejta – Prezes Zakładu Doświadczalnego  w Odrzechowej,  Dr Marian Cyrek – Prezes „Pass Poll  w Sanoku.

Pomiędzy konkurencjami odbył się konkurs na najlepszą rymowankę na temat rolnictwa, Unii Europejskiej oraz Baby i Chłopa. Rymowanki wygłosiły Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Zarszyn.

Bezpośrednio  po zakończeniu  turnieju został ogłoszony wynik na najlepszą rymowankę. Po burzliwej naradzie komisja podjęła jednogłośną decyzję, iż wszystkie Panie włożyły jednakowy trud w przygotowanie wierszyków i nagrodziła wszystkie Panie I nagrodą w postaci parasoli.

Organizatorami imprezy była Rada Sołecka, LKS „Orzeł” Bażanówka, OSP Bażanówka, KGW Bażanówka, Rada Rodziców, Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Miłośników Ziemi Bażanowsko – Jaćmierskiej, przy dużym zaangażowaniu Sołtysa wsi Bażanówka Pana Tadeusza Żuchowskiego i Pani Grażyny Borek.

Podczas imprezy, każdy mógł znaleźć coś dla siebie, ponieważ organizatorzy zapewnili wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Sympatycy jazdy konnej mogli skorzystać z przejażdżki dzięki uprzejmości Pana Bogdana Barlewicza. W trakcie imprezy Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bażanówce częstowały domowym chlebem z świeżo robionym masłem oraz domowymi wypiekami.

materiały nadesłane

19-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)