REKLAMA
REKLAMA

„Czerwone korale” w Mrzygłodzie, czyli VIII Kermesz Karpackich Smaków (ZDJĘCIA)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. VIII Kermesz Karpackich Smaków przeszedł do historii jako wspaniała impreza pełna wyjątkowego folkloru, znakomitego regionalnego jedzenia oraz największych przebojów zespołu BRATHANKI, które śpiewał cały Mrzygłód.

Urokliwy i zabytkowy Mrzygłód bardzo gościnnie przyjął artystów oraz tłumnie przybyłą publiczność. Spacerując po rynku można było podziwiać sztukę ludową, przepiękne rękodzieło, samemu zrobić gliniany garnek oraz skosztować pysznych wypieków  i wybornych tradycyjnych dań, przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy. Zapach świeżego chleba, aromatycznych ciast, czy razowych pierogów z Lalina (wpisanych jako pierwszy produkt w powiecie sanockim na listę ministerialną produktów regionalnych) kusił odwiedzających Mrzygłód, którzy chętnie zajadali się regionalnymi smakami.

Podczas całego dnia Kermeszu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, prowadzonych przez profesjonalnych animatorów.

Wyjątkowym gościem Kermeszu był Ryszard Gliwiński, Wójt naszej zaprzyjaźnionej Gminy Zamość wraz z delegacją. Z Gminą Zamość mamy podpisaną umowę partnerską i współpracujemy owocnie w ramach projektu Rozwój Polski Wschodniej – gminypierscieniowe.pl .

Gwiazdą wieczoru był fenomenalny zespół BRATHANKI na czele z wokalistką Agnieszką Dyk (w zespole od 2009 roku, Agnieszka jest laureatką „Szansy na sukces” z udziałem Brathanków w 2005 roku), który porwał mrzygłodzką publiczność do radosnego folkowo-rockowego śpiewu. Tłumy szalały pod sceną, śpiewając największe przeboje zespołu. Piosenki takie jak: „Czerwone korale”, „Gdzie ten który powie mi”, „Siebie dam po ślubie”, „Modliła się dziewczyna”, „W kinie w Lublinie kochaj mnie” i „Za wielkim morzem Ty”, czy „Heniek” znał i śpiewał cały Mrzygłód. Atmosfera i energia koncertu była niesamowita.

Na mrzygłodzkiej scenie pojawili się także:
* Zespół „Trio Mariachi” – latynoskie rytmy i znane przeboje przeniosły publiczność do gorącego i roztańczonego Meksyku.  Zespół Trio Mariachi tworzy trzech śpiewających i grających na gitarach Latynosów w wielkich sombrero. Podczas trzech wejść zaserwowali współczesne kompozycje latynoskie, jak i meksykańską muzykę ludową. Rozbrzmiało m.in. słynne „Desperado”, „El Mariachi”, „La Cucaracha”, „La Bamba”, czy „Bamboleo”.
* Orkiestra Dęta OSP Pakoszówka – która porwała tłum zarówno interpretacjami znanych przebojów oraz ludową nutą. Orkiestra dwa lata temu obchodziła Jubileusz 90-lecia założenia.  Orkiestra kultywuje wieloletnie tradycje, skupia trzy pokolenia muzyków i jest jedyną orkiestrą dętą działającą na terenie LGD Dolina Sanu i Gminy Sanok. Ubogaca święta państwowe, kościelne i inne ważne wydarzenia. Orkiestrę prowadzi Pan Szymon Kielar. Gościnnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Pakoszówka wystąpiły Mażoretki z zespołu „Impuls”.
* „Tabor Cygański”, czyli Zespół obrzędowo-wokalny „Pakoszowianie” – Kolorowy, rozśpiewany i roztańczony korowód porwał publiczność w cygańskie klimaty. „Pakoszowianie” działają przy Kole Gospodyń Wiejskich w Pakoszówce. Zespół powstał w 2012 r. prezentując w repertuarze obrzędy związane z życiem mieszkańców wsi podsanockiej na przełomie XIX i XX wieku oraz pieśni ludowe, folkowe i patriotyczne, a od niedawna wciela się także w „Tabor Cygański”.
* Zespół „Lawenda” – zespół powstał w 2013 r. W repertuarze mają piosenki o charakterze ludowym oraz nowoczesnym. Zespół działa przy Kole Gospodyń Wiejskich, a wszyscy członkowie są mieszkańcami Sanoczka.
* Zespół Wokalno – taneczny „Tyrawa Wołoska” –  Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury od 2008 roku. Członkami zespołu są mieszkańcy Gminy Tyrawa Wołoska, którzy poświęcają swój wolny czas na realizację swoich pasji którymi są muzyka i taniec ludowy. Prezentuje w swoim repertuarze tradycyjne regionalne pieśni ludowe z unikatową choreografią. Oryginalne stroje  ludowe wzbogacają estetycznie występ zespołu.
* Kwartet smyczkowy „Creative Quintet” – Zespół Creative Quintet powstał w 2012 roku. Tworzą go młodzi, utalentowani muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku. Od początku swego istnienia zespół odnosi wspaniałe sukcesy na scenach koncertowych w kraju i za granicą wzbudzając zachwyt u publiczności i jury. Oto niektóre z licznych laurów zespołu:II nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Castelfidardo we Włoszech, Grand Prix i l nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Krakowie, tytuł internetowego Mistrza Świata roku 2014 na konkursie w Serbii.
* Pokaz ZUMBA z Enegy Fitness Club w Sanoku – zumba to połączenie tańca inspirowanego rytmami latynoamerykańskimi z fitnessem.  Ta forma ruchu zawojowała cały świat, bardzo prężnie rozwija się w Sanoku, a na Kermesz dotarła do Mrzygłodu. Kolorowe, roztańczone Zumbiary porwały do tańca najmłodszą część mrzygłodzkiej publiczności.

Rozśpiewany tłum na mrzygłodzkim rynku, wspaniała muzyka, różnorodne występy, lokalne smakołyki, pokazy rękodzielników… Nasz Kermesz to magia folkloru połączona z kultowymi polskimi przebojami!

VIII Kermesz Karpackich Smaków przechodzi do historii jako fantastyczne wydarzenie łączące kultury, pokolenia, smaki i nurty muzyczne!


materiały nadesłane


Foto: Marzena Urban


19-08-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)